Den traditionella sommarfesten på Kälktorpet kunde hållas utomhus i strålande solsken trots att gråa moln då och då drog över himlen.
Musikunderhållningen stod sång-och musikgruppen Lamonic för; en grupp musikanter som ingår i Solstadsbälgarna men också uppträder själva. Deras repertoar är bred och bjöd på allehanda melodier av känd modell. Att den slog an hos publiken gick inte att ta fel på, när den snabbt var med på noterna och nynnade med i refrängerna och försiktigt ”stampade” takten. Både Monica Gustavsson på dragspel och Conny Haglund på gitarr sjöng till eget och medmusikanternas ackompanjemang, på dragspel Arild Ingebretsen, på trummor Oddmar Dyve och Stig Johansson på bas.
Fikabordets alla nybakta delikatesser hade strykande åtgång, eller som titeln på Egil Hauges melodi som Lamonic spelade, de gick åt ”som smör i solsken”. Där saknades vare sig bullar, mjuka kakor och ett stort antal olika småkakor. Och de positiva kommentarerna var i legio, när gästerna funderade över ”vad att ta” och det var omöjligt att smaka på allt. En stor eloge måste riktas till dem som såg till att fikabordet hela tiden var välfyllt och inbjudande!
Samtliga lotter försvann i ett nafs, när man tagit del av vinstbordets läckerheter som hemmaodlade tomater och gurkor liksom honungsburkar vid sidan om choklad och blommor.
Detta var alltså den traditionella sommarfesten och till mångas glädje kunde den i år hållas på tunets nyklippta gräsmattor.

Förening:
Östra Fågelviks Hembygdsförening


