
Gruvstugans vandringsleder
Runt Storgruvefältet finns två vandringsleder i skogs- och gruvmiljö som skyltas och röjs av Holmen Skog i samarbete med Hembygdsföreningen. Vid Gruvstugan finns en rastplats och ett torrdass. Du kan parkera vid Gruvstugan eller vid parkeringen norr om Gruvstugan.
Den långa leden - röd markering
Delvis följer den längre vandringsleden den transportled, som i folkmun kallas ”järnvägen”, som gick från Bohyttan i Tjällmo och nordost mot gruvorna runt Malmstorp. Efter den leden kunde malm, tackjärn och kalksten transporteras året runt. Efter leden finns informationstavlor om de gruvor, kalkugnen och annat du passerar. Leden är 4 km lång och tar ca 1½ timme att vandra.
Den korta leden - blå markering
Vill du ta en kortare vandring finns en led runt Storgruvan och till Gruvstugan. Den är ca 600 meter lång och tar ca 20 minuter.
Du kan följa vandringslederna här genom att klicka på knapparna nedan:
Långa leden eller Korta leden
Kontakta oss
[email protected]
