Ljungskileortens Hembygdsförening är en mycket livaktig förening- Se vårt Program_2023.pdf
Läs våra senaste Nyhetsbrev dels ett för Maj månad och ett som informerar om Aröds kvarns renovering
Föreningen har drygt 450 medlemmar och vi har många aktiva kommittéer (arbetsgrupper) där det praktiska arbetet genomförs av entusiastiska och kunniga medlemmar.
Vi har grupper som dokumenterar stora mängder foton, bakar, ordnar servering, renoverar och sköter om våra byggnader, smider, utför grönyteskötsel, ger ut skrifter och informerar på olika sätt, bevakar natur- och miljöfrågor, anordnar kulturvandringar och mycket annat.
För närvarande pågår målning och andra mindre arbeten på våra tio byggnader. Utöver det har vi två stora projekt på gång; upprustning av Aröds kvarn se senaste nyhetsbrev och takrenovering på Lyckorna kvarn där kommunen nu rest ställningar.
Det finns stora möjligheter att utveckla verksamheten ytterligare men då behövs fler aktiva i våra grupper. Vi välkomnar alla som vill delta i vårt arbete på olika sätt.
Förening:
Ljungskileortens Hembygdsförening