Logen – Tullinge stations gamla godsmagasin

Logen – Tullinge stations gamla godsmagasin – Från Transportknutpunkt till Samlingslokal

Logen var från början Tullinge stations godsmagasin. Stationen låg då inte på samma plats som idag utan ovanför Tullingesjön. På den plats där Huddingevägen möter Bernströmsvägen. 
Byggnaden, som en gång användes för att lagra och hantera frakt- och ilgods, har flyttats och anpassats till nya behov. Idag står den bevarad vid hembygdsgården Trädgårdstorp, där den fått ett nytt liv som samlingslokalen "Logen".

Godsmagasinets roll vid järnvägsstationen

När Tullinge järnvägsstation invigdes den 21 januari 1903 blev den en central punkt för samhället. Västra stambanan invigdes redan 1859 men vid den tiden fanns stationer i Huddinge och Tumba. Inte förrän det blev dubbelspår fick även Tullinge en station, eller hållplats som det kallades. 

Magasinet låg i anslutning till stationshuset, en liten bit bort mot Tumba och användes för att lasta och lossa varor från järnvägsvagnar som stod på ett särskilt stickspår. Bland de viktigaste godsen som hanterades här fanns mjölk, skogsprodukter och andra varor som speglade det lokala näringslivet. Separators gjuteri använde framförallt järnvägsstationen i Tumba för att skicka sina produkter. Det hade sin egen smalspåriga järnväg som gick på gärdena mellan Tullinge och Tumba. 

En rolig anekdot berättades av Eivor Centerkrans som växte upp i stationshuset. Redan under midsommaren 1916 användes godsmagasinet för dans då hennes föräldrar hade sitt bröllop där, med dans. En ”tradition” som senare levde vidare när byggnaden flyttades till sin nuvarande plats.

Flytten till Trädgårdstorp

Under 1960-talet hade godstransporterna från Tullinge ersatts från järnväg till landsväg. Botkyrka Hembygdsgille köpte vid samma tid Trädgårdstorp och behövde en större samlingslokal. År 1965 köpte de därför godsmagasinet, monterade ner det från stationsområdet och byggde upp det igen vid hembygdsgården Trädgårdstorp samma år. Ett stort jobb som genomfördes av gillets medlemmar. Till inredningen kunde man dock få lite hjälp och delar utfördes delvis av Botkyrka yrkesskolas elever. Byggnaden blev en förnämlig samlingslokal. Med kommunens välvilliga stöd kunde den invigas under namnet Logen den 24 september 1966.

Tack vare denna flytt har byggnaden bevarats och används än idag som en mötesplats för kulturella och sociala evenemang under namnet "Logen". Därigenom lever godsmagasinet vidare som en del av Tullinges kulturarv.
 

Författare

[email protected] (2025-02-02 23:08:13)


Förening:

Botkyrka Hembygdsgille

Skapad av: Botkyrka Hembygdsgille (2025-02-02 23:08:13) Kontakta föreningen
Ändrad av: Botkyrka Hembygdsgille (2025-02-02 23:08:13) Kontakta föreningen