Utställare 2017

 MAJ
 28/4-5/5
Handvävarna i Jönköpings län – Kuddutställning
Katarina Wirf
6 – 12/5
Medborgarskolan – Studieförbund
13 – 19/5
Burseryds hantverkare
Gun-Britt Johansson – Stickat, broderat, hembakat,
Berit Karlsson – Porslinsmålat, kort, découpage på canvas
Julia Söderlund – Smycken, kort
Barbro Lindqvist – Sytt och stickat
Gunvor Tapper Wiberg – Sytt, stickat m m
Linda Kühn Tapken – Keramik, sytt
20 /5- 2/6
Slöjdarna i Värnamo
 Margita Fast – Näver, textil, stickat
 Magnhild Andersson – Näver, fårskinn m m
 Kenneth Ericsson – Snidade fiskar, trädetaljer
JUNI
 3 – 9/6
 Lisa Ulfvin – Lammskinnsprodukter
 Bodil Swensson – Sytt av gammalt och nytt
 Marianne Sandberg – Textil
10 – 23/6
Träslöjden Stråkeved
 Inga-Lill & Tore Gustavsson – Trähantverk, skärbräden
 Berith Skärfve-Gullbrand – Textilt hantverk
 Christina Gustavsson – Pysselskafferiet
 Vivianna Karinsdotter – Salvor, oljor mm
24 – 30/6
Gunnel Gustavsson – Lampskärmar, tryckta servetter
Maria Elmblad- Tavlor
Kerstin Svensson – Vävda Mattor o löpare
Birgit Söderlund – Stickat, virkat, dekorerade ljus
Hans Johansson – Trähantverk
Margita Fast – Näver, textil, stickat
JULI
1 – 7/7
Kreativa Gnosjö
Sylvia Nilsson – Scrapbooking, kort, sylt
Marlene Strömberg – Betong, Scrapbooking
Birgit Söderström – Stickat, virkat m m
Ulf Johannesson – Luffarslöjd
Ulrika Carlsson – Silversmide och måleri
Gun Thulin – Vävt, stickat, virkat
8 – 14/7
Gull-Britt Lindén – Akryl, konstkort
Git Svensson – Akvarell, konstkort
Birgitta Andersson – Smycken, trähantverk
15 – 28/7
Slöjdarna i Värnamo
Margita Fast – Näver, textil, stickat
Magnhild Andersson – Näver, fårskinn mm
Kenneth Ericsson – Snidade fiskar, trädetaljer
Kerstin Svensson – Vävda mattor
AUGUSTI
29/7 – 11/8
Glada Hantverkare – Levande Verkstad
Birgitta Andersson – Smycken, tavlor
Iréne Ek – Praliner och ljus
Berit Fransson – Måleri
Stefan Andersson – Konst
Christer Gustafsson – Trähantverk
Kerstin Andersson – Betonggjutning
Hans Johansson – Trähantverk
Biboden i Åminne – Honung, biprodukter
Inger Petterson – Stickat
Sylvia Fernström Johansson – Rotslöjd, virkat
Pelles i Sunnaryd – Alpackaprodukt
12-18/8
Margareta Oechsner – Lappteknik, quiltat, stickat
19-25/8
Elisabeth Josefsson – Akvareller
Anita Finnhult – Silversmide
26/8-3/9
Wiveca Torebrand – Keramik
Tommy Torebrand – Träslöjd