Konfirmationskort från Steneby


På grund av GDPR lägger vi bara ut de konfirmationskort där personerna är 100 år eller äldre.

Har Du ett konfirmationskort som inte finns med  här (det saknas ju några) eller upptäcker du något som är fel, eller har du namn på någon som inte vi har, så är vi tacksamma för rättelser.

I de flesta fall har vi skrivit av konfirmationslängderna och vi har alltså inte parat ihop namnet med rätt person.

Skicka alla rättelser till [email protected]

 

 

Image

Konfirmander i Steneby 1933. Konfirmationspräst A E Berg.

Översta raden fr.v. 1. Okänd, 2. Åke Hansson, Vammen, 3. Okänd, 4. Gunnar Ågren, 5. Gösta Ågren, 6. Gunnar Aronsson.

Andra raden fr.v. 7, 8, 9, 10, 11. Okända, 12. Otto Johannesson, Änghagen, 13. Elsa Glad (dotter till Wilhelm Glad o Ellen Värme) 14. Rut Hedenberg (Johannesson), Taxviken, 15. Okänd.

Främre raden fr.v. 16. Okänd, 17. Okänd, 18. Maj Jansson (Andersson) Anfastebyn, 19. Okänd, 20. kyrkoherde Berg, 21. Margit Jansson (Ågren), 22. Gunhild Aronsson (Nordqvist), 23. Eva Gunnarsson (Larsson) Signebyn, 24. Edit Almkvist  (Fors), Ämnebyn

Image

Konfirmation i Steneby 17-18 augusti 1929. Konfirmationspräst A E Berg. 

De som konfirmerades denna dag var;

Karl Erik Malmsköld, Prästgården, Hugo Valdemar Larsson, Åsen, Johan Gunnar Skugge, Lästvik, Anders Vilhelm Magnusson, Taxviken, Sven Helge Karlsson, Lästvik, Erik Gunnar Gunnarsson, Signebyn, John Helge Johansson, Ämnebyn, Karl Gösta Glad, Grimmerud, Jens Georg Fogelberg, Långed, Erik Emil Fredriksson, Långed, Viktor Emanuel Nilsson, Dingelvik, Björn Folke Gustavsson, Ekebol, Peder Svensson, Fjäll, Sven Gösta Gustavsson, Ekebol, Nils Hugo Aronsson (Ekeholt), Södra Eke (längst t.v. översta raden), Olof Herbert Jonsson, Anfastebyn, Anna Lisa Knutsson, Åsen, Johanna Maria Kristina Johansson, Norra Dingelvik, Anna Maria Blom, Ödskölt, Greta Alida Gustavsson, Gapungebyn, Greta Cecilia Johansson, Långed, Irma Wennberg, Ekebol, Rut Johansson, Långed, Helga Ingeborg Knutsson, Kanalen, Margit Karlsson, Ekebol, Hilda Doris Löf, Slången, Gertrud Gustafsson, Prästgården.

Image

Konfirmation i Steneby 11 augusti 1928. Konfirmationspräst A E Berg.

Översta raden fr.v. Bernhard Hansson, Lästvik, Karl Gustavsson, Råtorp, Sven Pettersson, Enet, Märta Sandberg, Vikesand, Helga Jansson, Taxviken, Ruth Aronsson,  Bligan, Gustav Karlsson, Wärnshögen, Gösta Jansson, Smedserud, Oskar Sehlin. Vammen

Andra raden fr.v. Ellen Åhlund, Norra Eke, Lilly Blom, Södra Dingelvik, Anna Karlsson, Södra Singelvik, Kyrkoherde Berg, Ellen Widell, Baldersnäs, Hildur Edvardsson, Västra Högen, Sigrid Karlsson, Gråsjö, Ärtemark, Anna Johansson, Prästgården

Främsta raden fr.v. Helge Lundkvist, Ämnebyn, Sven Karlsson, Ekelund, Hilmer Oskarsson, Sandviken. Erik Jonasson, Fjäll, Rune Steen, Sandviken, Helmer Höög, Skärbo

Image

Konfirmander i Steneby 1927. Konfirmation 25-26 september. Konfirmationspräst: A E Berg

De som konfirmerades denna dag var:

Erik Hilding Hansson, Åsen, Erik Mattias Andersson, Gapungebyn, Frans Oskar Hallberg, Baldersnäs, Mats Henning Warg, Långed, Nils Teofil Johansson, Långed, Johan Viktor Karlsson, Långed, Olof Vegelius, Bröttegen, Anton Johansson, Gapungebyn, Arne Hög, Skärbo, Arne Erlandsson, Skärbo, Erik Larsson, Lästvik (översta raden nr 2 fr. vänster), Otto Gottfrid Erlandsson, Höljerud, Signe Linnea Karlsson, Norra Dingelvik, Herta Maria Karlsson, Norra Dingelvik, Gunborg Viola Svensson, Sandviken, Elna Viktoria Karlsson, Långed, Rut Margit Åsberg, Långed, Greta Gustavsson, Långed, Anna Sonja Eriksson, Ekebol, Rut Fredriksson, Långed, Anna Maria Pettersson, Långed, Ebba Viktoria Nystedt, Sandviken, Sonja Viktoria Vennberg, Ekebol, Lilly Anna Viktoria Roll, Långed, Gerda Maria Palm, Svärdsbyn, Stina Johansson, Vammen, Elsa Maria Eriksson, Vammen, Elsa Linnea Aronsson, Gråsjö, Ärtemark, Edit Sofia Andersson, Vammen, Anna Helga Frideborg Dahl, Säbyn (andra raden t.h. om prästen), Brita Viktoria Karlsson, Norra Dingelvik. 

Image

Konfirmation i Steneby 1924 11 oktober. Konfirmationspräst, Möller.

Överst fr. v. Albert Karlsson, Norgården, Tyko Gustavsson, Wärnshögen, Ingvar Flint, Långed, Bernt Schönning, Billingsfors, Arvid Gustavsson Hassel, Sandbacken, Einar Sjöberg, Billingsfors, okönd, okänd.

Rad 2 fr.v. Ivar Strandberg, Långed, Gustaf Pettersson, Långed, Tor Larsson, Långed, Fredrik Gustavsson, Ekebok, okänd, Erik Gustavsson, Östra Havden, okänd, okänd, Åke eller Frit< Hässel, Berg, Ödskölt (tvillingar) Kyrkoherde Möller, Okänd, Åke eller Fritz Hässel, Berg Ödskölt, Åke Larsson, Långed, Gunnar Alvarsson (Skoglund), Okänd, Harald Ek, Billingsfors, Holger Gustavsson, Wärnshögen, Nils Stake, Billingsfors, Okänd. Okänd, Arvid Gustavsson, Tomta.

Rad 3 fr.v. Daga Johansson, Wärnshögen, Karin Stenbom, Billingsfors, Anna Lindgren, Södra Dingelvik, Gerda Larsson, Wärnshögen, Elsa Hansson, Åsen, Rut Vennberg, Ekebol, Anna Karlsson, Medbyn, Agnes Bäck, Billingsfors, Eva Lind, Billingsfors, Margit Punt (Arvsell) Långed, Astrid Ek, Okänd, Rut Flint, Långed, Okänd, Anna Sundström, Långed,

Rad 4 fr.v. Rut Alfredsson (Ström), Ekebok, Kristina Jonasson, Fjäll, Okänd, Okänd, Märta Bjurström, Tyra Jansson, Okänd, Oknd, Ebba Gustavsson, Annie Johannesson, Långed, Ida Karlsson, Daga Knutsson,

Rad 5 fr.v. Ingrid Bergdal, Aina Johansson (Severin), Gunhild Andersson (Sten), Okänd, okänd, okänd, okänd

DET ÄR GANSKA RÖRIGT PÅ DEN HÄR BILDEN. HÖR GÄRNA AV ER OM NI KÄNNER IGEN NÅGON ELLER OM VI PLACERAT FEL!

Image

Konfirmation i Steneby 1923. Konfirmationspräst Konstantin Nilsson (Piltz).

Översta raden fr.v. Sigvard Lagerqvist, Bergane, Gustaf Pettersson, Försök, Algot Wärme, Nyhem, Gösta Hansson, Lästvik, Gösta Pettersson, Billingsfors (tog namnet Viberfors), Bertil Blom, Dingelvik, Arne Andersson, Skuggetorp, Ragnar Larsson, Bön, Ödskölt, Gunnar Karlsson, Knektevall, Ödskölt, Einar Johannesson, Hyttan, Gapungebyn, Birger Gustafsson, Gapungebyn.

Främre raden: Elsa Skugge, Fåfängerud, Elsa Larsson, Eriksberg, Konstantin Nilsson (Piltz), Ester Johansson, Kjulperud, Ödskölt, Ingeborg Stångberg, Mustadfors, Mimmi Gustafsson, Vassbotten. 

Image

Konfirmation i Steneby 1921 15-16/10. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson.

Översta raden fr.v. Birger Aronsson, okänd, okänd, Peder Pettersson, Långed, Fritiof Dahl, Säbyn, Allan Albinsson, Kettilsbo, okänd, Herbert Mellberg, Billingsfors, okänd, Leif Flinth, Långed, okänd, okänd.

Andra raden: Kyrkoherde Eriksson, Karl Olsson, okänd, okänd, okänd, okänd, Gunnar Persson, Billingsfors, okänd, Arne Bååth, Billingsfors, Evert Kroon, Långed, Tage Hessel, okänd, Erik Emanuelsson, Långed, okänd, Henrik Åhlund, Taxviken.

Tredje raden: Jenny Nilsson, Sandviken, okänd, okänd, Astrid Gustavsson, Vassbotten, Helen Andersson, Skuggetorp, Elsa Sörqvist, Baldersnäs, okänd, Signe Andersson, Åsen, Tyra Knutsson, Sandviken, Signe Wärme, Prästgården, Linnea Forsberg, Dingelvik.

Främsta raden: Okänd, Valborg Skugge, Edit Andersson, Bergane, Elvy Ottersten, Ämnebyn, Alfhild Almqvist, Kvarntorp, Signe Johansson (Halling), Okänd.

Image

 1919 års konfirmander i Steneby. Konfirmation 11 oktober. Konfirmationspräst: Erik Julius Eriksson.

De som konfirmerades denna dag var:

Melker Karlsson, Ekelund, Alice Larsson, Gapungebyn, Tora Karlsson, Västra Högen(4:e fr. vänster i näst översta raden), Ester Kristina Lundgren, Västra Högen(5:e fr. höger i tredje raden), Rut Linnea Uddén, Höljeruyd, Anna Sofia Johansson, Lästvik, Anna Sofia Skugge, Lästvik, Nils Evert Lind, Medbyn, Nils Harry Jansson, Västra Mon, Erik Wärme, Prästgården, Anna Kristina Dalgren, Skuggetorp, Ellen Sahlin, Skuggetorp, Frans Oskar Larsson, Slången, Gustaf Hansson, Vammen(3:e fr. vänster i översta raden), Gustaf Manfred Andersson, Vammen, Alfhild Linnea Karlsson, Wärnshögen, Elof Helmer Jansson, Wärnshögen, Karl Gösta Mellberg, Wärnshögen, Henry Olsson, Wärnshögen, Georg Andersson, Wärnshögen, Margareta Lovisa Wallin, Billingsfors, Axel Helge Nilsson, Billingsfors, Svea Valborg Andersson, Billingsfors, Hanna Teresia Karlsson, Billingsfors, Klas Edvard Andersson, Billingsfors, Edit Dagny Olsson, Billingsfors, Svea Viktoria Andersson, Billingsfors, Elsa Sofia Augustsson, Billingsfors, Astrid Teresia Pettersson, Billingsfors, Axel Herbert Wallin, Billingsfors, Erik Fridolf Vargh, Billingsfors, Nils Edvard Karlsson, Billingsfors, Gerda Rosalia Andersson, Åsen.

 

HÄR NEDAN EN DEL AV 1917 ÅRS KONFIRMANDER VID SITT 50-ÅRSJUBILEUM

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5Image
Image

Konfirmation i Mustadfors, Kyrksalen 1917. Konfirmationslärare var pastor Einar Wieselgren, kyrkoherde Eriksson och pastor Gillgren.

Gossar: Knut Bäckström, Karl Larsen, Evald Lindström, Evert Lund, Axel Schagerström, Erik Hallberg, Gösta Varg, Yngve Stake, Fritiof Ek, Hjalmar Borg, Erik Fjäll, Nils Lundkvist, Gunnar (Karl) Fredriksson, Gustav Antonsson, Peder Olsson, Nils Jonasson, Einar Andersson, Verner Karlsson, Verner Svensson, Anders Pettersson, Anders Gustavsson, Anker Jansson, Birger Almkvist, Gösta Stenström, Hildor Törnblom, Georg Enoksson, Sven Nordvall.

Flickor: Valborg Finne, Dagny Nilsson, Olga Oskarsson, Jenny Johansson, Signe Munter, Ruth Nygren, Klara Sörkvist, Sigrid Sandström, Ellen Hansson, Gertrud Glad, Gunhild Karlsson, Gunhild Vennberg, Astrid Åsberg, Karl Knutsson, Anna Ryhr, Selma Johansson, Elsa Karlsson, Margit Brask, Klara Bjurström, Hulda Hall, Alfhild Karlsson, Helene Larsson, Ella Aldén, Anna Dalin, Elsa Johansson, Margit Olsson, Elvira Åhlund. 

 
 
Image

 

 
 
 
 
 
 

Konfirmation i Steneby 1917 3 oktober. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson.

De som står med i konfirmationslängderna är:

Henry Vilhelm Johannesson, Bergane, Karl Herman Karlsson, Bligan (5:e fr. vänster i översta raden), Erik Andreasson, Dingelvik södra, Karl Augustsson, Eke södra, Hilma Sofia Andersson, Grimmerud, Helena Augustsson, Västra Högen, Edit Maria Nilsson, Västra Högen, Karl Herman Edvardsson, Västra Högen, Astrid Margareta Fredin, Höljerud, Rut Alfredsson, Kronoskogen, Karl Verner Karlsson, Medbyn, Karl Bernhard Karlsson, Medbyn, Karl Henry Uddén, Medbyn, Ellen Ingeborg Aronsson, Västra Mon, Lydia Wärme, Prästgården, Beda Maria Karlsson, Relen, Karl Ivar Skogsberg, Skuggetorp, Tor Valdemar Andersson, Taxviken, Anders Gunnar Strömberg, Taxviken, Johan Paul Hassleby, Vammen, Anna Maria Karlsson, Wärnshögen, Agnes Emelia Albinsson, Wärnshögen, Gustaf Henry Junstrand, Wärnshögen, Annie Sofia Antonsson, Wärnshögen, Signe Linnea Mellberg, Wärnshögen, Gunhild Persson, Billingsfors, Nils Valdemar Nilsson, Billingsfors, Annie Linnea Björkman, Billingsfors, Annie Maria Fredriksson, Billingsfors, Paul Harry Stenberg, Billingsfors, Svea Linnea Wallin, Billingsfors, Tage William Forsberg, Billingsfors, Helga Maria Holm, Billingsfors, Gerda Mathilda Larsson, Billingsfors

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Image

Konfirmation i Steneby kyrka 11 oktober 1913, Konfirmationspräst Bror Gillgren.

De som finns i konfirmationslängden är:

Gustaf Henry Johansson, Baldersnäs, Olga Maria Emanuelsson, Norra Fjäll, Ivan Ekström, Gapungebyn, Nils August Larsson, Grimmerud, Ida Andersson, Grimmerud, Karl Vilhelm Eriksson, Västra Högen(4:e fr. vänster i översta raden), Agnes Maria Göransson, Södra Näfverlös, Karolina Maria Skogsberg, Skuggetorp, Sven Algot Dal, Säbyn, Johan Henry Blomqvist, Taxviken, Hedvig Sofia Andersson, Taxviken (4:e fr. höger i mittenraden), Anna Andersson, Vammen, Oskar Isidor Flod, Bergane, Hilma Karlsson, Bligan, Ejnar Andersson, Fjäll, Karl Henning Balder, Stora Hafden, Elin Ingeborg Eriksson, Ulfsbyn(6:e fr. vänster i mittenraden), Hilma Maria Karlsson, Åsen, Edit Stenfelt, Östra Hafden, Ingeborg Sörqvist, Ekebol, Helga Maria Palm, Ekebol, Olga Maria Vik, Ekebol, Saga Linnea Hammargren, Prästgården, Erik Folke Johannesson, Prästgården, Olof Åhlund, Prästgården (5:e fr.v. i översta raden), Herman Gustafsson, Höljerud, Harald Bernhard Axelsson, Höljerud, Gerda Emilia Karlsson, Medbyn, Gulli Margareta Lind, Medbyn, Svea Marina Lind, Medbyn, Elvira Johansson, Dingelvik Norra, Ellen Karlsson, Dingelvik södra, Augusta Charlotta Lindgren, Dingelvik södra, Bertil Fredrik Persson, Billingsfors, Nils Adolf Balder, Billingsfors, Karl Vilhelm Olsson, Billingsfors, John Erland Erlandsson, Billingsfors, Helga Maria Broms, Billingsfors, Eva Valborg Kugge, Billingsfors, John Vilhelm Axelsson, Billingsfors, Folke Villiam Andersson, Billingsfors, Gerda Emerentia Olsson, Billingsfors, Johan Gunnar Augustsson, Billingsfors, Elin Olivia Rapp, Billingsfors, Arvid Albinsson, Högen.

Image

 

Konfirmation 14 oktober 1911. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson.

De som konfirmerades var: Emma Johannesson, Baldersnäs, Ellen Teresia Andersson, Ekelund, Viktor Ekström, Gapungebyn, Vendla Olsson, Gapungebyn, Elsa Rebecka Larsson, Grimmerud, Einar Wennersten, Lammtjärn, Erland Melker Göransson, Näverlös södra, Ester Elomina Karlsson, Relen, Sigurd Lundin, Slången, Maria Blomqvist, Taxviken, Anton Vilhelm Augustsson, Taxviken, Erik Henry Andersson, Östersbyn, Johan Hjalmar Karlsson, Bligan, Ellen Andersson, Fjäll södra, Gunnar Pettersson, Fjäll södra, Herbert Georg Dalgren, Havden östra, Alfrida Johansson, Mon västra, Gerda Johanna Eriksson, Ulfsbyn, Axel Einar Vilhelmsson, Åsen, Anna Emilia Johannesson, Prästgården, Elin Åhlund, Prästgården, Gustaf Henning Gustafsson, Sandbacken, Ivan Emilsson, Höljerud, Elin Natalia Larsson, Höljerud, Karl Hjalmar Uddén, Höljerud, Karl Georg Karlsson, Medbyn, Karl Vilhelm Augustsson, Billingsfors, Selma Matilda Olsson, Billingsfors, Axel Vilhelm Kugge, Billingsfors, Hilda Maria Qvist, Billingsfors, Frits Nilsson, Billingsfors, Ernst Robert Andersson, Billingsfors, Karl Arvid Olsson, Billingsfors, Karl Gustaf Jansson, Billingsfors, Anna Elisabeth Augustsson, Billingsfors, Augusta Andersson, Billingsfors, Elin Ottilia Martinsson, Billingsfors, Mattias Warg, Billingsfors, Sofia Desideria Renström, Billingsfors, Nils Gustaf Stål, Billingsfors, Anders Gustaf Andersson, Dingelvik södra, Signe Maria Lindgren, Sandviken, Jenny Cecilia Johansson, Jusketorp, Olof Ernst Olsson, Högen, Hilda Kathinka Larsen, V. Aker Norge, Cecilia Elisabet Palm, Krokstad.

 


Image1911 års 1911 års 1911 års konfirmander efter 50 år

 

 

Image

 

Konfirmation 17 oktober 1908. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson.

De som konfirmerades denna dag var: Gustaf Jansson, Asslebyn, Viktoria Andersson, Ekelund, Agnes Vilhelmina Pettersson, Grimmerud, Maria Balder, Högen västra, Anders Oskar Dalgren, Skuggetorp, Johan Hjalmar Skalstad, Slången, Klara Gustavsson, Vammen, Karl Karlsson, Vammen, Karl Gustaf Johannesson, Vammen, Johan Elis Forsberg, Vammen, Henning Forslund, Bergane, Erland Augustsson, Ulfsbyn, Anna Emilia Vilhelmsson, Åsen, Robert Andersson, Lästvik, Hanna Maria Hassel, Prästgården, Gustaf Gustafsson, Prästgården, Erik Åhlund, Prästgården (3dje fr. vänster i översta raden), Olga Viktoria Larsson, Höljerud, Gustaf Oskar Gustafsson, Höljerud, Charlotta Elisabeth Jonsson, Ellida Viktoria Erlandsson, Billingsfors, Valda Charlotta Skogsberg, Billingsfors, Ester Augusts-dotter, Billingsfors, Johannes Gunnar Nilsson, Billingsfors, Hans Georg Nilsson, Billingsfors, Emma Charlotta Björkman, Billingsfors, Karl Helge Schönning, Billingsfors, Edit Ragnhild Ståhl, Billingsfors, Fritz Einar Olsson, Billingsfors, Olga Amalia Martinsson, Billingsfors, Rickard Henry Holm, Billingsfors, Emilia Sofia Fredriksson, Dingelvik norra, Anna Eriksson, Dingelvik södra, Karl Johansson, Dingelvik södra, Johan Ågren, Dingelvik södra, Gustaf Ågren, Dingelvik södra, Emma Fredriksson, Dingelvik södra, Johan Artur Lindgren, Dingelvik södra, Valter Vikman, Åsen,


Image

 

Konfirmation  2 oktober 1909. Konfirmationspräst Bror Gillgren. De som konfirmerades var:

Ester Lovisa Andersson, Asslebyn, Helena Blomqvist, Eke norra, Selma Olsson Gapungebyn, Anders Göransson, Grimmerud, Elna Wennersten, Lammtjärn, Hilda Emilia Göransson, Näverlös södra, Hulda Ottilia Augustsson, Skuggetorp, Gudrun Hildegard Skalstad, Slången, Almer Hag, Säbyn, Gunnar Johannesson, Säbyn, Henning Karlsson, Taxviken, Sofia Eriksson, Bergane, Anna Valborg Forslund, Bergane, Hulda Maria Dalholm, Bergane, Viktor Forsberg, Mon västra, Signe Kristina Eriksson, Ulfsbyn, Yngve Hammargren, Prästgården, John Brynolf Jonasson, Prästgården, Hilda Vilhelmina Gustafsson, Sandbacken, Anton Gustafsson, Höljerud, Karl August Jansson, Höljerud, Gustaf Robert Augustsson, Högen, Anna Persson, Billingsfors, Alda Viktoria Olsson, Billingsfors, John Vilhelm Broms, Billingsfors, Hanna Leontina Kugge, Billingsfors, Einar Augustsson, Billingsfors, Olga Olivia Jansson, Billingsfors, Agnes Karolina Hellström, Dingelvik norra, Karl Andersson, Mon östra, Hugo Evald Balder, Billingsfors, Agnes Emilia Olsson, Tydje, Amanda Serafia Olsson, Berg Laxarby


Image

 

Konfirmation 13 oktober 1910. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson,

De som konfirmerades var: Klara Andersson, Grimmerud, Ester Alvira Gustafsson, Krummenäs, Sven Georg Svensson, Skuggetorp, Johan August Dalgren, Skuggetorp, Rickard Salin, Skuggetorp, Elin Hag, Säbyn, Hulda Johansson, Taxviken (21), Gustaf Karlsson, Vammen, Viktor Johannesson, Vammen (35), Oskar Forsberg, Vammen (5), Ingeborg Balder, Havden stora, Oskar Forsberg, Mon västra, Ella Wikman, Åsen, Disa Hammargren, Prästgården (12), Karola Sofia Gustafsdotter, Prästgården (28), Berta Maria Åhlund, Prästgården (19), Anna Leontine Johansson, Höljerud, Emma Leontine Johansson, Höljerud, Gerda Persson, Billingsfors, Tekla Maria Olsson, Billingsfors, Karl Viktor Erlandsson, Billingsfors, Olga Sofia Värme, Billingsfors, Karl Viktor Eriksson, Billingsfors, Hilda Rapp, Billingsfors, Karl Arvid Holm, Billingsfors, Johan Rickard Karlsson, Billingsfors, Gustaf Adolf Johannesson, Dingelvik norra, Gustaf Hellström, Dingelvik norra, Karl Emanuel Karlsson, Dingelvik södra, Ellen Matilda Hallberg, Dingelvik södra, Erik Folke Eriksson, Dingelvik södra, Anna Frideborg Johansson, Dingelvik södra, Ragnhild Karlsson, Dingelvik södra (14), Erik Ågren, Dingelvik södra, Ester Blom, Dingelvik södra, Karl Rickard Ström, Jepplanda.

Image

 

Konfirmation 28 november 1907. Konfirmationspräst  Bror Gillgren.

De som konfirmerades denna dag var: Valdemar Andersson, Ekelund, Oskar Gustafsson, Gapungebyn, Gustaf Gustafsson, Bergane, Anna Charlotta Andersdotter, Grimmerud, Vilhelm Glad, Grimmerud, Verner Gustaf Edvardsson, Signebyn, Emma Sahlin, Skuggetorp, Ivan Johannesson, Slången, Wendla Andersdotter, Taxviken, Karl Johan Dalholm, Bergane, Karl Johansson, Mon västra, Hilma Sofia Eriksdotter, Ulfsbyn, Ingeborg Jansdotter, Ulfsbyn, Elsa Hammargren, Prästgården (3dje fr. höger i främre raden), Hagar Hammargren, Prästgården (2:a fr. höger i främre raden), Hilding Gustafsson, Sandbacken, Alda Eulalia Axelsson, Höljerud, Gustaf Emil Karlsson, Medbyn, Karl Oskar Augustsson, Högen, Viktor Fredriksson, Billingsfors, August Einar Wärme, Billingsfors, Sven David Broms, Billingsfors,

Alma Viktoria Eriksson, Billingsfors, Karl Fredrik Nilsson, Billingsfors, Gustaf Reinhold Andersson, Billingsfors, Alda Viktoria Vikman, Billingsfors, Einar Viktor Johansson, Billingsfors, Adolf Gustafsson, Billingsfors, Karl Gustafsson, Billingsfors, Harald Stake, Billingsfors, Karl Ragnar Karlsson, Dingelvik södra, Gustaf Andersson, Dingelvik södra, Axa Rosina Eleonora Stehn, Dingelvik södra, Anna Emilia Ström, Jepplanda, Alma Andersdotter, Lästvik, Ferdinand Björk, Dingelvik södraImage

1908 Långed

Konfirmation 17-18 oktober 1908. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson.

De som konfirmerades var: Hildur Gustafsson, Hulda Jonasson, Konstansia Nordgren, Anna Eriksson, Greta Aronsson, Dagny Johansson, Nelly Fagerström, Ester Antonsson, Valborg Svensson, Frida Magnusson, Hilda Larsson, Emma Gillqvist, Ruth Ek, Emma Gustafsson, Svea Fågelberg, Tora Sjöberg, Hildegard Ekberg (2:a raden nedifrån, 4:e från höger), Augusta Alfredsson, Hilda Hult, Anna Gustafsson, Ester Höglund, Klara Aronsson, Alma Karlsson Punt.

Karl Johansson, Karl Gräslund, Torsten Meijer, Robert Andersson, Herman Gustafsson, Fritz Lundin, Ragnar Johnsson, Birger Johannesson, Karl Johansson, Johan Olausson (drunknade 24/1 1909, Rickard Stenström, Johan Lindgren, Henning Johansson, Johan Sjöström, Adolf Morfeldt, Karl Norlin, Henry Johansson, Karl Gustafsson, Johan Cedström, Edvin Nystedt, Filip Johansson, Anders Larsson, Axel Molin, Henry Svensson, Viktor Andersson, Alfred Jansson, Erik Eriksson, Hjalmar Hildorsson.

 

Image

1902

Konfirmation 18 oktober 1902. Konfirmationspräst Erik Julius Eriksson.

De som konfirmerades denna dag var: Wendla Jansdotter, Asslebyn, Emil Johannesson, Asslebyn, Mathilda Johannesdotter, Asslebyn, Hilma Eriksdotter, Gapungebyn, Karl Wennersten, Lammtjärn, Karl Bryntesson, Relen, Gustaf Magnusson, Taxviken, Wendla Andersdotter, Bligan, Emma Teresia Berglund, Ämnebyn, Anna Strid, Fjäll södra, Karl Johan Flod, Fjäll södra, Johan Axel Johansson, Höljerud, Otto Bengtsson, Mon västra, Olga Maria Halling, Mon västra, Berta Maria Lindqvist, Mon västra, Erik Gustaf Eriksson, Ulfsbyn, Augusta Ottilia Johansson, Ulfsbyn, Emma Elvira Karlsdotter, Dingelvik norra, Johan Olsson, Dingelvik norra, Emma Eriksdotter, Dingelvik södra, Hulda Amalia Kvist, Dingelvik södra, Frida Ingeborg Axelsdotter, Dingelvik södra, Henning Ågren, Dingelvik södra, Frans Oskar Franzén, Högen, Albertina Johannesdotter, Högen, Hjalmar Augustsson, Billingsfors, Amalia Alfredsdotter, Billingsfors, Hanna Elvira Erlandsdotter, Billingsfors, Amanda Eleonora Augustsdotter, Billingsfors, Erik Oskar Johansson, Billingsfors, Vilhelm Valfrid Skogsberg, Billingsfors, Malvina Värme, Billingsfors, Ivar Kugge, Billingsfors, Olga Viktoria Nilsson, Billingsfors, Ellen Stake, Billingsfors, Anna Maria Andersdotter, Lästvik, Erik Jonasson, Prästgården (3dje fr. vänster i främsta raden), Ellen Zenobia Stendahl, Prästgården.

Image

1901

Konfirmation 5 oktober 1901. Konfirmationspräst Herman Teofil Scheutz

Enligt konfirmationslängden var de som konfirmerades den dagen följande:

Karl Larsson, Asslebyn, Karl Andersson, Asslebyn, Gustaf Gustafsson, Gapungebyn, Viktor Forsberg, Högen västra, Anna Amalia Augustsdotter, Krummenäs, Emma Desideria Bom, Näverlös södra, August Lundgren, Relen (1), Frida Ingeborg Svensdotter, Skuggetorp, Hulda Johannesdotter, Säbyn, Otto Aronsson, Taxviken (24), Alma Gustafsdotter, Bergane, Karl Jansson, Bergane, Erik Larsson, Höljerud, Karl Viktor Gustafsson, Höljerud, Anna Jansdotter, Höljerud, Johan Valfrid Wallin, Höljerud, Alfred Johansson, Mon västra, Olga Emilsdotter, Billingsfors, Torvald Skogsberg, Billingsfors, Agnes Gustafsson, Billingsfors, Erik Andersson Båld, Billingsfors, Hugo Forsberg, Billingsfors, Ida Axelsdotter, Billingsfors, Alma Svart, Billingsfors, Augusta Jansdotter, Billingsfors, Ester Kristina Pettersson, Billingsfors, Ida Ingeborg Åhlund, Prästgården (19), Ellen Maria Augustsdotter, Höljerud, Karl Viktor Hall, Dingelvik.

 

Image

1899

Konfirmation den 7 oktober 1899. Konfirmationsprästen är Herman Teofil Scheutz 1868-1902.

Enligt konfirmationslängden var de som konfirmerades den dagen: Lena Kajsa Eriksdotter, Dingelvik Södra, Axel Karlsson, Dingelvik Södra, Herman Friberg, Dingelvik Södra, Evald Jansson, Dingelvik Södra, Hanna Maria Andersdotter, Asslebyn, Ester Jansdotter, Asslebyn, Ivan Nilsson, Asslebyn, Hanna Johansdotter, Eke södra, Anna Gustafsdotter, Gapungebyn, Fritiof Fredriksson, Grimmerud, Hanna Amalia Fredriksdotter, Grimmerud, Teodor Wennersten, Lammtjärn, Helena Bryntesdotter, Relen, Amanda Johannesdotter, Slången, Anna Johannesdotter, Slången, Emil Aronsson, Taxviken, Ester Maria Emilsdotter, Billingsfors. Karl Otto Andersson, Billingsfors, Hedvig Maria Elisabeth Ferling, Billingsfors, Karl Fridolf Johannesson, Billingsfors, Johan Augustsson, Billingsfors, Gustaf Oskar Floberg, Billingsfors, Amanda Fredriksdotter, Billingsfors, Karl Vilhelm Gustafsson, Billingsfors, Uno Valdemar Renström, Billingsfors, August Hjalmar Andersson, Billingsfors, Karl Gustafsson, Billingsfors,  Johan Alfred Hag, Hafden stora, Karl Fridolf Vallin, Höljerud, Alma Uddén, Medbyn, Alma Uddén, Medbyn, Artur Andersson, Mon västra, Alfhild Bengtsson, Mon västra, Johan Gustafsson, Lästvik, Anton Jonasson, Prästgården och Selma Åhlund, Präst-gården (nr 2 från höger i mittraden)

Editerad av: Monika Åhlund (2020-08-16 18:20:31)