Almanacka 2012


 

Januari
Benhards affär och Nygård utgör Töcksfors Centrum, Berget i bakgrunden.

 

Februari
1928 års konfirmander i Västra Fågelvik.
Från vänster bakre raden: Torsten Olsson, Henry Hermansson, Gunnar Ludvigsson, Bertil Jensen, Arne Oskarsson, Algot Olsson, Erik Rickenberg, Harry Emsell, Erik Axelsson,
Främre raden från vänster: Hildur Johansson, Elin Andersson, Kyrkoherde Anders Olsson, Birgit Edvinsson, Lilly Wilhelmsson.(Gustav Rydberg ej med på fotot).

 

Mars
Skördearbete på Liback i Strömmer 1924.
Från vänster: Paul Jörgensson, Boren Jörgensson, Maria Johansson f.Jakobsdotter, Ingeborg Johansson f.Augstsson Rom, Kristina Johansson, Ragna Nilsson f.Johansson, Junes Johansson f.Olsson, Rune Nilsson, Oskar Olsson, Jörgen Johansson, Olov Nilsson, Adolf Nilsson, Boren Nilsson.

 

April
Töcksmarks konfirmander 1938.
Stående från vänster längst upp: Sixten Persson Ö.Bön, Göran Olsson Ö Bön, Arne Andersson Ulvenäs, Åke Edvinsson Stommen, Gerhard Arvidsson Töresbyn, Sune Andersson Elovsbyn, Sigurd Danielsson Stommen, Sigurd Sanden Sanda,
Sittande mittersta raden från vänster: Alice Karlsson Elovsbyn,
Margit Karlsson Elovsbyn, Iris Antonsson Hån, Svea Aronsson Bryngelsbyn, Ellen Nilsson Sanda, Kajsa Andersson Ärtjärn, Ingrid Pettersson Ärtjärn, Göta Gustavsson Ärtjärn, Eivor Leinder Elovsbyn, Nedersta raden från vänster: Janne Andersson Ö Bön, Gösta Hansson V Bön, Rune Pettersson V Bön, V.pastor Gustav Persson, John Olsson Östegård, Arne Norman Töresbyn.

 

Maj
Västra Fågelviks skyttegille vid skyttepaviljongen i Sundsbyn. Fotot från tidigt 1900-tal.

 

Juni
Gunnar och Greta Östlind med skolbarn från Bovikens skola.
Stående från vänster: Gunnar Östlind, Mabel Swartz, Elsa Karlsson, Britta Moberg, Gullan Magnusson, Greta Östlind.
Sittande från vänster: Ann-Marie Bryngelsson, Maj Nylen, Berit Magnusson, Gunnel Aronsson, Anita Lund, Björg Åhs, Märit Björkman, Alva Hultström, Barbro Bryntesson, Inger Sjökvist, Berit Westgård, Inga-Lill Östlind. Sittande framför: Sverre Nilsson, Alf Aronsson, John Andersson, Olle Östlind, Per Åhs, Tage Paulsson, Arne Alvarsson, Karl-Axel Ferm.

 

Juli
Bild från 1939
Från Vänster: Paul Andersson, Fritz Gustavsson, Erik ”på Slussen” Nilsson, Frisören Roy Ekvall, Anders Norman, Leopold Andersson, sonen Bo, Vulkarn Söderberg, Rickhard Frank, Manfred Malmberg, Märta Andersson, Elof Patriksson, Tora Axelsson, Harry ”Skräddarn” Eriksson, Torsten Jonsson, Hilding Halfvardson, Folke ”Färghandlarn” Johansson, Ruth Malmberg.

 

Augusti
Konfirmander 1937 Östervallskog:
Bakre raden fr. vänster: Henry Andersson Lillerud Juskog, Ville Nilsson Åsen Ivarsbyn, Erik Olsson Vinterstan Kyrkobyn, Axel Antonsson Fossarbråten Juskog, Karl Erik Skog Ivarsbyn,
Tore Karlsson Amunderud, Främre raden fr.vänster: Stina Rhöse Ivarsbyn, Dora Eriksson Amunderud, Asta Simonsson Rommenäs, Irma Nilsson Kroken, Komminister Johan Hagberg, Dagny Eriksson Boda, Matilda Andersson Belserud, Stina Andersson Backarna, Lillie Andersson Björkenäs.

 

September
Bussägare Elof Andersson i Uppran med sin första bil på Norgeutflykt 1923 vid Gränsgatan i Väng.
Vid ratten Elof Andersson, bredvid honom Bruno Nyström med sonen Gunnar i knät. Till vänster i baksätet Alice Nyström med sonen Bengt i knät. Till höger bak Brunos mor Albertina med Birger i knät. Mellan damerna står Gösta.

 

Oktober
Fröken Hulda Olsson med skolbarnen från Båstnäs skola.

 

November
Vägbygge i Ivarsbyn.
Från vänster: Fridolf Alfredsson Björkenäs, Anders Alfredsson Rommenäs, Paul Fahlstad Rommenäs, Paul Nilsson Navarsviken, Paul Flaten Bön,
Anders(på vall) Karlsson Rommenäs.

 

December
Skolbarn vid skolan i Töcksmark som brann ner 1938
Lärarna på bilden: K.A Östlind, Helene Wideland, och G.L.Hansson.
Överst raden fr.vänster: Ed på Öbyn, Elof på Leken, okänd, Hugo Nykvist, Henry Lindemark, Okänd, Olle på Soltorp, Börje på Välta, Okänd, Villy Svensson, Viktor i Näset, Ernst Lagerblad, Okänd, Okänd, Gunnar i Dammyra, Bertil i Dammyra.
Rad 2: Ingeborg på Gameln, Berit Nyren, Okänd, Stina Augustsson, Ester Nykvist, Lilian Olsson, Naima Sandberg, ? Sandelin, Okänd, Doris Skarman, Okänd, Gösta på Åsen, Rune på Öbyn.
Rad 3: Märta Lindemark, Ingrid Antonsson, Okänd, Okänd, Okänd, Brita Edvinsson, Iris på Välta, Uno Brander, Arne på Skoghem, Per Olsson, Rune Hezekielsson, Arne på Verket, Martin i Smia, Sixten Persson, Vidar Nilsson.
Rad 4: Ingrid Pettersson, Okänd, Elisabeth Kilander, Elsa på Tomta, Lillian Kilander, Molly på Glänta, Rune Pettersson, Anders på Skoghem, Göran på Glänta, Janne på Soltorp, Gösta Hansson, Åke Edvinsson, Sigge i Smia

 


Landshövding Eva Eriksson håller högtidstalet.

 


Biskop Esbjörn Hagberg predikar vid gudstjänsten.

 


Kören sjunger under ledning av Runar Patriksson, musik Verna Heed

 

 


Fornminnes föreningen Nordmarksstugans styrelse, tillsammans med Landshövdingen
och Biskopen vid 100 års festens avslutning.

 

Gratulationer till 100 Åringen


Karl-Axel Bransell Värmlands Hembygdsförbund

 


Katarina Johannesson Årjängs Kommun

 


Benny Ruus Dalslands Kanal

 


Sven Östlind Familjen Östlind

 


Berit Eriksson Västra Fågelviks Församling

 


Lennart Berglund Töcksmarks pastorat

 


Alice Olsson Östervallskogs församling

 


Åke Larsson fd. Ordförande i Föreningen och kommunalråd.

Editerad av: Per Nilsson (2019-02-22 23:56:09)