Utdelade diplom 2020-1975


Glöm inte att ansöka om vårt diplom till medlemmar som under många år arbetat ideellt i er förening. Skriv ned en motivering och skicka uppgifterna till Lisbeth Svensson, Harbyvägen 6, 388 30 Ljungbyholm eller till [email protected]

Diplom utdelade 2020
Tord Theander, Bäckebo sockens hembygdsförening
Ingvar Karlsson, Långemåla hembygdsförening
Monica Salkvist, Stranda hembygdsförening
Per-Enoch Andersson, Stranda hembygdsförening

Diplom utdelade 2019
Hulterstad hembygdsförening 70 år
Lena Ewenson, Hultsfreds hembygdsförening
Hans-Gunnar Gustafsson, Hultsfreds hembygdsförening
Inger Gran, Virserums möbelindustrimuseum
Håkan Persson, Virserums möbelindustrimuseum
Magnus Honeth, Virserums möbelindustrimuseum
Jan Modig, Virserums möbelindustrimuseum
Ebbe Front, Virserums möbelindustrimuseum
Åke Sandstedt, Virserums möbelindustrimuseum
Kenneth Lind, Virserums möbelindustrimuseum
Milton Johansson, Bockara hembygdsförening
Fritz Axelsson, Bockara hembygdsförening
Ryssby hembygdsförening 60-årsjubileum
Ann-Marie Hagelin, Kalmar läns hembygdsförbund

Diplom utdelade 2018
Målilla-Gårdveda hembygdsförening 75-årsjubileum
Kent Karlsson - Målilla-Gårdveda hembygdsförening
Mia Wallerström - Hultsfred
Lars Nilsson - Hultsfred
Hossmo hembygdsförening - 40 år
Lars-Erik Nilsson – Hossmo
Ljungby hembygdsförening
Maivor Olsson – Ljungby hembygdsförening
Åke Holmberg – Ljungby hembygdsförening
Christer Johansson – Ljungby hembygdsförening
Ellinor Andersson – Ljungby hembygdsförening
Inger och Alvar Boklund – Ålems hembygdsförening
Birgitta och Jan-Olof Colberger – Ålems hembygdsförening
Allan Johnsson – Ålems hembygdsförening
Nils Nilsson – Ålems hembygdsförening
Gunnar Svensson – Ålems hembygdsförening
Ålems hembygdsförening 100-års jubileum
Elin Lindström – Kalmar läns hembygdsförbund
Örjan Molander – Kalmar läns museum
Conny Lindgren – Norrgrändens bygdeförening
Birgitta Lindgren – Norrgrändens bygdeförening
Charlotte Lindgren – Norrgrändens bygdeförening
Norrgrändens bygdeförening 50-årsjubileum
Leif Samuelsson – Rumskulla hembygdsförening
Rumskulla hembygdsförening 100-årsjubileum
Ing-Britt Svensson - Djursdala hembygdsförening
Per-Olof Svensson - Djursdala hembygdsförening

Diplom utdelade 2017
Lars Nilsson – Södermöre hembygdsförening
Lennart Johansson – Södermöre hembygdsförening
Lennart Gunnarsson – Södermöre hembygdsförening
Olof Martinsson – Södermöre hembygdsförening
Nils Erik Andersson – Södermöre hembygdsförening
Ingrid Fröström – Södermöre hembygdsförening
Gunnel Ölmebring – Hossmo hembygdsförening
Andres Rotviker – Hembygdsföreningen  Oskarshamn-Döderhult
*Göran Persson – Vissefjärda hembygdsförening
Gert Bengtsson – Vissefjärda hembygdsförening
Bror Josefsson – Fågelfors hembygdsförening
Leif Danielsson – Fågelfors hembygdsförening
Lena Blom – Fågelfors hembygdsförening
Monica Björklund – Madesjö-Örsjö-Kristvalla hembygdsförening
Karin Ahlqvist – Madesjö-Örsjö-Kristvalla hembygdsförening
Monica Karlsson – Madesjö-Örsjö-Kristvalla hembygdsförening
Ingrid Karlsson – Madesjö-Örsjö-Kristvalla hembygdsförening
Erling Karlsson – Madesjö-Örsjö-Kristvalla hembygdsförening
Ella-Britt Andersson – Bergkvara hembygdsgille
Margareta  Konradsson – Hultsfreds hembygdsförening
Sören Adolfsson – Hultsfreds hembygdsförening
Gunilla Fransson – Hultsfreds hembygdsförening
Percy Johansson – Hultsfreds hembygdsförening
Åke Nilsson – Hultsfreds hembygdsförening
Sven Nyberg – Hultsfreds hembygdsförening
Jonny Ebbesson – Hultsfreds hembygdsförening
Lars Karlsson – Hultsfreds hembygdsförening
Sandra Örmander – Hultsfreds hembygdsförening

Diplom utdelade 2016
Lars-Olof Martinsson – Resmo hembygdsförening
Åke Johnsson – Resmo hembygdsförening
Göran Ollerstad – Resmo hembygdsförening
Kerstin Andersson – Söderåkra hembygdsgille
Bo Andersson – Söderåkra hembygdsgille
Christer Lilja – Nybro hembygdsförening
Evelin och Olle Tinnert – Hossmo hembygdsförening
Claes Henkel – Rumskulla hembygdsförening
Patrik Svensson – Rumskulla hembygdsförening
Johan Sandsborg – Målilla Gårdveda hembygdsförening
Weine Karlsson – Målilla Gårdveda hembygdsförening
Bengt Johnsson – Målilla Gårdveda hembygdsförening
Olof Carlson – Hultsfreds hembygdsförening
Monica Örmander – Hultsfreds hembygdsförening
Mats Örmander – Hultsfreds hembygdsförening

Diplom utdelade under 2015
Karl-Gustav Nilsson – Söderåkra hembygdsförening
Gretha Jonsson – Söderåkra hembygdsförening
Evy Nygren – Söderåkra hembygdsförening
Vanja Matsson – Törnsfall hembygdsförening
Mikael Nilsson – Böda hembygdsförening
Ulla Nilsson – Södra Vi hembygdsförening
Sonja Karlsson – Södra Vi hembygdsförening
Birgitta Johansson – Torslunda hembygdsförening
Jan-Erik Garnheden – Torslunda hembygdsförening
Anna Johansson – Hossmo hembygdsförening
Inglöv Eriksson – Ljungby hembygdsförening
Per Öberg – Ljungby hembygdsförening
Anita och Berndt Andersson – Djursdala hembygdsförening
Magnus Sandberg – Djursdala hembygdsförening
Arne Johansson – Djursdala hembygdsförening
Inger Bernsholt – Hultsfred hembygdsförening
Sune Fransson – Hultsfred hembygdsförening
Britt-Marie Sällqvist – Hultsfred hembygdsförening
Alice Andersson – Södra Vi hembygdsförening
Mari-Anne Andersson – Södra Vi hembygdsförening
Marianne Svensson – Södra Vi hembygdsförening
Hjördis Viderström – Södra Vi hembygdsförening
Vicia Söderkvist – Södra Vi hembygdsförening
Gun Green – Södra Vi hembygdsförening
Carita Karlsson – Södra Vi hembygdsförening
Gunvor Larsson – Södra Vi hembygdsförening
Anette Davidsson – Södra Vi hembygdsförening
Helena Samuelsson – Södra Vi hembygdsförening
Lisbet Svärd – Södra Vi hembygdsförening
Rosita Nilsson – Södra Vi hembygdsförening
Sven Magnusson – Södra Vi hembygdsförening
Britta Johansson – Södra Vi hembygdsförening
Ann och Anders Lundbäck – Målilla Gårdveda hembygdsförening

Diplom utdelade 2014
Karl-Erik Andersson – Gladhammar hembygdsförening
Ronny Karlsson – Åby hembygdsförening
Lena Gunnarsson – Hossmo hembygdsförening
Rolf Ericsson – Pelarne hembygdsförening
Ove Klingstedt – Hultsfreds hembygdsförening
Nils Erlandsson – Hultsfreds hembygdsförening
Jan Karlsson – Hultsfreds hembygdsförening

Diplom utdelade 2013
Erling Johansson – Gladhammar
Agneta Erlandsson – Hossmo
Bertil Larsson – Ölands Smedby
Rolf Lindqvist – Ankarsrums hembygdsförening
Sven-Inge Södergren – Ankarsrums hembygdsförening
Karl-Erik Karlsson – Ankarsrums hembygdsförening
Östen Jannert – Söderåkra hembygdsförening
Ann-Marie Petersson – Ljungby hembygdsförening
Åke Danielsson – Ljungby hembygdsförening
Per-Åke Johansson – Sandby-Gårdby
Ingrid Jonsson – Bredsättra-Sikehamn
Alfons Andersson – Torslunda hembygdsförening
Lars Andersson – Torslunda hembygdsförening
Karin och Per-Olof Carlsson – Torslunda hembygdsförening
Lisbeth Delin – Torslunda hembygdsförening
Bertil Erlandsson – Torslunda hembygdsförening
Birgitta Gerrlofsson – Torslunda hembygdsförening
Birgitta Johansson – Torslunda hembygdsförening
Karl-Olov Köhlström – Torslunda hembygdsförening
Siv och Sven Toresson – Torslunda hembygdsförening
Gunnar Rockström – Torslunda hembygdsförening
Torslunda hembygdsförening 75 år
Ukna hembygdsförening 50 år
Frödinge hembygdsförening 50 år

Diplom utdelade 2012
Ingmar Eklund – Södra Vi hembygdsförening
Inger Claesson – Södra Vi hembygdsförening
Lennart Sjöstedt – Södra Vi hembygdsförening
Margaretha, L-G Karlsson – Södra Vi hembygdsförening
Helena och Stewe Ingström – Södra Vi hembygdsförening
Ing-Marie Aronsson – Kråksmåla hembygdsförening
Björn Ahlberg – Nybro hembygdsförening
Ronnie Niesel – Fågelfors hembygdsförening
Åke Sandgren – Fågelfors hembygdsförening
Jens Gustavsson – Fågelfors hembygdsförening
Ulla-Britta Bäckström – Hossmo hembygdsförening
Layron Hallgren – Långemåla hembygdsförening
Sven-Olof Ivarsson – Fagerhults hembygdsförening
Evald Pettersson – Fagerhults hembygdsförening
Gunnel Svensson – Resmo hembygdsförening
Alrik Nilsson – Böda hembygdsförening
Hallingeberg hembygdsförening
Arthur Persson – Norra Möckleby hembygdsförening
Anna Samuelsson – Norra Möckleby hembygdsförening
Bo Henrysson – Karlslunda hembygdsförening
Karin Waltersson – S:t Sigfrids hembygdsförening
Nils-Erik Sjöstrand – Målilla-Gårdveda hembygdsförening
Thorsten Granat – Målilla-Gårdveda hembygdsförening
Marianne Lindwall – Hultsfreds hembygdsförening
Karl-Enar Gunnarsson – Hultsfreds hembygdsförening

Diplom utdelade 2011
Edna Högström – Torslunda
Karl Johan Stavhagen – Mörlunda
Stanley Johansson – Källa
Allan Hultén – Långasjö
Berit Lundin – Vissefjärda
Lars Andreasson – Vissefjärda
Siv Johansson – Vissefjärda
Berit Niklasson – Vissefjärda
Rune Håkansson – Vissefjärda
Lennart Davidsson – Frödinge
Tomas Gustavsson – Frödinge
Kjell Södling – Frödinge
Lars-Erik Karlsson – Frödinge
Håkan Ericsson – Frödinge
Karl-Göran Andersson – Frödinge
Gun-Britt Andersson – Frödinge
Börje Gustavsson – St:Sigfrid
Owe Birgersson – Bergkvara
Lorraine Wacker – Hultsfred
Stefan Helgesson – Hultsfred
Lisbeth Svensson – Ljungby
Hans Svensson – Ljungby

Diplom 2010-2011
Anne-Gerd Nilsson – Djursdala
Ingvar Nilsson – Djursdala
Peter Sandberg – Djursdala
Elisabeth Thorsén-Karlsson – Djursdala
Carita Åbom – Djursdala
Maria Malmlöf – Kalmar läns museum
Sven Mauritzon – Ålem
Allan Jonsson – Ålem
Bror Petersson – Ålem
Elsa Antonsson – Djursdala
Gun Östfeldt – Gamleby
Bengt Andersson – Tuna
Lena Olausson – Ventlinge
Marit Falkenhaug – Hultsfred
Britt-Marie Schwab – Hultsfred
Barbro Svensson – Hultsfred
Sven-Olof Wacker – Hultsfred
Gerd Lundin – Västrum
Claes-Göran Petersén – Västrum
Bengt Klingstedt – Västrum
Peter Johansson – Västrum
Roland Persson -Nybro
Hultsfreds hembygdsförening 75 år

Diplom 2010
Rune Oppgården – Dalhem
Stig Offerlind – Nybro
Karl-Gunnar Jonsson – Hallingeberg
Gunnel Nilsson – Loftahammar
Ulla Petersson – Torslunda
Anders Torstensson – Lofta
Lars-Erik Karlsson – Lofta
Sven-Erik Johansson – Lofta
Ing-Marie Classon – Loftahammar
Inger Johansson – Loftahammar
Ann-Marie Sjöblom – Västra Ed
Ulf Ohlsson – Lofta
Anders Torstensson – Lofta
Lars-Erik Karlsson – Lofta
Sven-Erik Johansson – Lofta

Diplom 2009
Thor-Björn Svensson -Torslunda
Harriet Johansson – Tuna
Sven-Olof Johansson – Tuna
Anders Lindeborg – Tuna
Ingvar Eriksson – Ryssby
Ingrid Åsenius – Resmo
Ivan Gunnarsson – Målilla-Gårdveda
Göran Gunnarsson – Målilla-Gårdveda
Weine Gunnarsson – Målilla-Gårdveda
Karl-Inge Pihl – Målilla-Gårdveda
Anders Pihl – Målilla-Gårdveda
Gunhild Jahnstedt – Ryssby
Ulf Bernhardsson – Ryssby
Ingemar Alriksson – Ryssby
Ingvar Eriksson – Ryssby
Britta Ekström – Hultsfred
Nils Svensson – Hultsfred
Mats Stenström – Hultsfred
Bengt Andersson Söderåkra
Ryssby Hembygdsförening 50 år

Diplom 2008
Jan Åkerlind – Ljungby
Christin Jacobsson – Ljungby
Karl-Ingvar Pettersson – Ljungby
Sture Karlsson – Gladhammar
LarsLarsson – Södermöre
Wailis Jansson – Gamleby
Anders o Rigmor Elowson – Åby
Anders Blomberg – Åby
Lennart Svensson – Åby
Pirko Hellgren – Åby
May-Lis Andersson – Djursdala
Tomas Karlsson – Djursdala
Siv Gustavsson – Ås
Bengt Sjögren – Resmo
Hjördis Bigelius – Ryssby
Tord Rosenqvist – Mörbylånga
Birger Svanström – Långemåla
Maj Nilsson – Torslunda
Asta Jönsson – Torslunda
Marianne Martinsson – Torslunda
Per-Åke Johansson – Torslunda
Anders Wahlström – Torslunda
Maj-Britt Svensson – Hultsfred
Margareta Martinsson – Hultsfred
Katarina Genberg – Hultsfred
Arne Nilsson – Hultsfred

Diplom 2007
Gösta Bergvall – Hjorted
Peter Ljungström – Vissefjärda
Rune Hejwe – Långemåla postumt
Gerd o Åke Andersson – Långemåla
Erling Petersson – Ventlinge
Torbjörn Arvidsson – Ventlinge
Inger Persson – Södermöre
Irma Svensson – Torsås
Kurt Karlsson – Torsås
Per-Olof Carlzén – Södermöre
Hans Johansson – Södermöre
Sven Fredriksson – Södermöre
Irene o John Andersson – Åby
Leif Petersson – Åby
Anne-Marie Axelsson – Djursdala
Gerd Nilsson – Djursdala
Eva Nilsson – Källa
Gulli Johansson – Källa
Georg Johansson – Källa
Dagny Johansson – Källa
Bernhard Johansson – Källa
Karin Karlsson – Rumskulla
Bertil Lönn – Rumskulla
Jan Westrin – Rumskulla
Bert Ragnarsson – Madesjö
Stig Karlsson – Madesjö
Rudolf o Viola Pettersson – Madesjö
Evert Johansson – Algutsrum
Ann-Lise Larsson – Algutsrum
Maj-Lis Juhlin – Algutsrum
Asta Karlsson – Algutsrum
Börje Gunnarsson -Blackstad
Svea Petterson – Blackstad
Bodil Johansson – Madesjö
Gudrun och Stefan Wirblad – Madesjö
Agneta och Kjell Haraldsson – Madesjö
Inger och Börje Karlsson – Madesjö
Kerstin Lorentzon – Madesjö
Bengt Jonsson – Madesjö
Lasse Karlsson – Madesjö
Elin Fredriksson – Madesjö
Bertil Blysa – Madesjö
B. Yngve Bergqvist – Hultsfred
Georg Karlsson – Hultsfred
Britta Engborg – Målilla Gårdveda
Mona Aronsson – Målilla Gårdveda
Agneta Spjuth – Målilla Gårdveda
Algutsrum – 50 år
Fågelfors – 50 år
Blackstad – 25 år (standar)
Madesjö – 50 år
Söderåkra – 75 år

Diplom 2006
Bertil Engström – Västra Ed
Tor Erlandsson -Gamleby
Lars Walfridsson – Gamleby
Kerstin Andersson – Åby
Alvar Råberg – Åby
Börje Lilja – Nybro
Gillis Jonsson – Åby
Siv och Arne Johansson – Figeholm
Agneta Andersson – Loftahammar
Ingela Johansen – Ventlinge
Bengt Johansson
Nils Sundlöv – Målilla-Gårdveda
Nils-Erik Frid – Målilla-Gårdveda

Diplom utdelade 2005
Gerd Danielsson – Mörbylånga
Gösta Rosenlund – Mörbylånga
Sten Nordborg – Mörbylånga
Pirko Hellgren – Läckeby
Jan Schantz – Sporsjö
Lars Åkesson – Läckeby
Ingrid Israelsson – Ljungbyholm
Tommie – Wallenius Trekanten
Inger Jägerbrink – Trekanten
Inger Erlandsson – Gamleby
Karl-Gunnar Gunnarsson – Långasjö
Ulla Pettersson – Öland
Kaija och Lage Abrahamsson-  Ås
Marit Thurfors – Mörbylånga
Allan Adolfsson – Mörbylånga
Birger Karlsson – Vena
Majken Engdahl – Hälleberga
Sven Svalbring – Virserum
Sven Karlsson – Virserum
Margareta Pettersson – Virserum
Gilbert Danielsson – Virserum
Bengt Svensson – Virserum
Alf Nyström – Virserum
Alf Mellborg – Gräsgård
Inga-Britt Mellborg – Gräsgård
Bengt Kullander – Lofta
Ulla Axelsson – Kalmar
Gunnel Johansson – Kalmar
Bengt Bengtsson – Kalmar
Sven-Gunnar Sporback – Målilla-Gårdveda

Diplom utdelade 2004
Gudrun Eriksson – Högsby
Billy Eriksson – Högsby
Leif Lundström – Högsby
Sven Furuskog – Högsby
Thorbjörn Svahn – Hultsfred
Nils Karlsson – Hultsfred
Stina Burström – Hultsfred
Bernt Oskarsson – Föra
Britta Olsson – Långlöt
Anna Samuelsson – Norra Möckleby
Mona Håkansson – Ålem
Ella-Britt Persson – Åby
Lennart Karlsson – Åby
Karl-Inge Lisedahl – Vena
Ella Birkholt -Vena
Lennart Nilsson Tuna
Olof Svensson – Tuna
Märta och Gunnar Åberg – Pelarne
Kjell Birgersson – Pelarne
Erling Åberg – Pelarne
Arne Olsson – Södermöre
Margareta Fransson – Södermöre
Ingegerd och Olle Ödman – Ljungby
Mats Åsenius – Ljungby

Diplom utdelade 2003
Sven-Erik Olsson
Olof Tillmo – Bäckebo
Erik Nestor – Södra Vi
Georg Nestor – Södra Vi
Lennart Johansson – Södra Vi
Roland Joelsson – Södra Vi
Karl-Erik Johansson – Södra Vi
Tore Karlsson -Södra Vi
Sture Svensson – Södra Vi
Alf Karlsson – Södra Vi
Gunnar Germundal – Södra Vi
Åke Johansson – Södra Vi
Holger Karlsson – Södra Vi
Jan-Åke Eriksson – Södra Vi
Birgit Andersson – Fågelfors
Olof Alexandersson – Fågelfors
Mariann Johansson – Fågelfors
Anna Blom – Fågelfors
Britt Johansson – Fågelfors
Jan-Ingvar Andersson – Djursdala
Kurt Andersson – Djursdala
Gösta Karlsson – Djursdala
Anders Larsson – Djursdala
Betty Ulucan – Vena
Lennart Ohlin – Vena
Märta Karlsson – Vena
Lennart Lang – Vena
Lennart Jansson – Överum
Bruno Tjärvar – Loftahammar
Kerstin Eriksson – Gullabo
Stig Loftås – Överum
Ingrid och Bo Nyman – Madesjö
Siv och Bertil Karlsson – Madesjö
Maj-Britt Jonsson – Madesjö
Christer Wettborn – Madesjö
Birger Oskarsson – Åby
Ella Eliasson – Åby
Elsy Petersson – Åby
Allan Gustavsson – Vimmerby
Erik Svensson – Vimmerby
Sven Bengtsson – Dörby-Kläckeberga
Ulla-Britt Åkerlind – Ljungby
Ann-Mari Petersson – Ljungby
Stig Karlsson – Ljungby
Dörby-Kläckeberga – 50 år

Diplom utdelade 2002
Sten Thunberg – Kristdala
Ingrid Johansson – Kristdala
Gunn Svensson – Kristdala
Ruth Axelsson – Kristdala
Åke Jägerbrink – Ljungby
Dagny Andersson – Ås
Ingvald Pettersson – Degerhamn
John Malmborg – Målilla-Gårdveda
Karn Wernersson – Åby
Kerstin Andersson – Åby
Gun Nordborg Södra – Möckleby
Sven Storgård – Frödinge
Maj-Britt Kvarnlid – Ruda
Gulli Karlsson – Bötterum
Maj-Britt Andersson – Långemåla
Ros-Marie och Lennart Pettersson – Långemåla
Inge Johansson – Hallingeberg
Karin Andersson – Hallingeberg
Gunnar Karlsson – Hallingeberg
Kristdala hembygdsförening – 75 år

Diplom utdelade 2001
Vivan Pettersson – Frödinge
Gösta och Kerstin Petersson – Gullabo
Erik Johansson – St: Sigfrid
Margareta Sturesson – Fågelfors
Evert Sundberg – Rumskulla
Iréne och Menard Karlsson – Tuna
Bengt och Iris Lindahl – Åby
Gösta Leander – Vimmerby
Thorsten Ungsäter – Djurdala
Harry Jonsson – Vissefjärda
Mildred och Torsten Hellström – Madesjö
Karin och Nils Nilsson – Madesjö
Sven Forsberg – Madesjö
Ruben Lunden – Gladhammar
Britt och Ingmar Uppman – Algutsboda
Alfrid Carlsson – Knöppletorp
Oskar Löfqvist – Målilla-Gårdveda
Jan-Evald Andersson – Målilla-Gårdveda
Sven-Eric Svensson – Målilla-Gårdveda
Lennart Johnsson – Målilla-Gårdveda
Göran Johansson – Målilla-Gårdveda
Bertil Karlström – Målilla-Gårdveda
Misterhults hembygdsförening – 75 år
Gamleby Sockens hembygdsförening – 50 år
Löts hembygdsförening – 50 år
Gladhammars hembygdsförening – 50 år
Föra hembygdsförening – 50 år

Diplom utdelade 2000
Sonja och Göte Hansson – Gullabo
Ivar Carlsson – Gamleby
Valborg Danielsson – Mörlunda
Valter Andersson – Mörlunda
Gully och Erik Karlsson – Djursdala
Aina och Olle Johansson – Djursdala
Maybritt och Erland Pettersson – Djursdala
Hans Karlsson – Djursdala
Barbro Johansson – Pelarne
Leif Haraldsson – Pelarne
Berth Åberg – Pelarne
Eira Axelsson – Grönskåra
Erik Antonsson – Grönskåra
Sven Lövberg – Grönskåra
Anna-Lisa Malmqvist – Långlöt
Sven Larsson – Hallingeberg
Göte Antonsson – Södra Möckleby
Laila Henell – Södra Möckleby
Gunnel Olsson – Dörby-Kläckeberga
Karl-Erik Dunhage – Hultsfred
Bert Svensson – Hultsfred
Karl-Erik Persson – Hultsfred
Harald Nilsson – Hultsfred
Stina Högsell – Hultsfred
Rune Bernhardsson – Karlslunda
Bo Henrysson – Karlslunda
Gertrud Patrikson – Karlslunda
Elisabeth Eriksson – Karlslunda
Inger Bergström – Karlslunda
Gulli och Olle Gerardsson – Karlslunda
Arne Collmo – Kalmar
Gunnar Magnusson – Kalmar
Gunnel Bennich-Björkman – Kalmar
Per Jarlbo – Kalmar
Ulla Karlsson – Kalmar
Margit Hellman – Mörbylånga
Rut Lock – Mörbylånga
Topsy Söderlind – Mörbylånga
Göran O T Dalberg – Mörbylånga
Aina Nilsson – Ventlinge
Siv Henriksson – Ventlinge
Börje Karlsson – Ventlinge
Gerd Danielsson – Ventlinge

Diplom utdelade 1999
Lennart Fridell – Gamleby
Sigvard Jakobsson – Södermöre
Maj Britt Petersson – Ryssby
Lennart Niklasson – Vissefjärda
Vivian Månsson – Vissefjärda
Gösta Andersson – Madesjö
Lennart Bergqvist – Högsrum
Geijer Wetterberg – Kastlösa
Etel Gardmar – Kastlösa
Ingrid Olsson – Figeholm
Rune Olsson – Figeholm
Bertil Nilsson – Långlöt
Aage Olsson – Mörbylånga
Malte Munther – Målilla-Gårdveda
Inger Johansson – Målilla-Gårdveda
Gullvi Pettersson – Målilla-Gårdveda
Gun-Britt Johnsson – Målilla-Gårdveda
Harry Pettersson – Målilla-Gårdveda
Stig Johnsson – Målilla-Gårdveda
Ingvar Jonasson
Anna-Lisa Magnusson – Gräsgård
Marianne Göransson – Gräsgård
Helge Nilsson – Gräsgård
Knut Johansson – Ås
Gräsgårds hembygdsförening – 50 år
Ås hembygdsförening – 50 år
Glömminge hembygdsförening – 50 år

Diplom utdelade 1998
Birgit Danielsson – Räpplinge
Arne Adolfsson – Läckeby
Ingvar Hellgren – Läckeby
Rune Ingeström – Pelarne
Bertil Rosén – Pelarne
Vigert Carlsson – Pelarne
Jan-Ove Svensson – Pelarne
Birger Axelsson – Grönskåra
Karl-Erik Nilsson – Frödinge
Gilbert Olsson – Bostorp
Sune Rudestig – Norra Möckleby
Dagmar Johansson – Norra Möckleby

Diplom utdelade 1997
Ragnar Danielsson – Kristdala
Veine Sjöö – Kristdala
Asta Danielsson – Kristdala
Sture Karlsson – Kristdala
Erik Nilsson – Kristdala
Birger Einarsson – Kristdala
Tore Frost – Kristdala
Harald och Rut Svensson – Kristdala
Sven W Petersson – Gullabo
Rune Axelsson – Mönsterås
Gun Persson Lindgren – Ljungbyholm
Rune Persson – Halltorp
Nils Jönsson – Vimmerby
Bertil Eriksson – Gamleby
Holger Andersson – Gladhammar
Ingvar Törnlöv – Gladhammar
Lennart Johansson – Mortorp
Yngve Andersson – Mortorp
Bengt Bernhardsson – Mortorp
Ingmar Andersson – Karlslunda
Anni och Rune Lidberg – Madesjö
Sven-Olof Jonsson – Madesjö
Sven Forsberg – Madesjö
Hanna Petersson – Madesjö
Fam. Klingstedt – Frödinge
Sigvard Axelsson – Ryssby
Rune och Mari-Ann Karlsson – Madesjö
Margareta Svensson – Rumskulla
Karl-Gunnar Karlsson – Rumskulla
Bertil Johansson – Fågelfors
Viola Danielsson – Fågelfors

Diplom utdelade 1996
Gertrud Molinder – Nybro
Anna Rydell – Nybro
Ove Karlsson – Nybro
Artur Karlsson – Nybro
Bertil Krönmark – Tuna
Gösta Bergwall – Tuna
Emrik Nilsson – Tuna
Axel Nilsson – Tälleryd, Vena
Lennart Larsson – Västra Ed
Hans Nilsson – Mjölerum
Vivan Dolk – Tuna
Lage Karlsén – Långasjö
Sigurd Karlsson – Algutsboda
Bror Carlqvist – Algutsboda
Birger Larsson – Lofta
Bengt Nyvall – Nybro
Bengt Nilsson – Målilla-Gårdveda
Jan Karlsson – Målilla-Gårdveda
Nils Karlsson – Målilla-Gårdveda

Diplom utdelade 1995
Erik Runecrantz – Högsrum
Gullan Agmell – Högsrum
Hartvig Svensson – Högsrum
Per-Erik Petersson – Högsrum
Inga-Britt Wennberg – Högsrum
Erik Madeland – Hälleberga
Olle Madeland – Madesjö
Brita Nilsson – Resmo
Anders Åsenius – Resmo
Bengt Lorenzson – Resmo
Gunborg och Lars-E Svensson – Bäckebo
Georg Gustafsson – Bäckebo/Kalmar
John Johansson – Långasjö
Sven Johansson – Långasjö
Gösta Johansson -Algutsboda
Sven Bramstedt – Norra Möckleby
Holger Fungmark – Kristdala
Harry Jonsson – Locknevi
Arvid Johansson – Södermöre
Rune Frode – Hultsfred
Erik Karlsson – Hultsfred
Ruth Carlsson – Flygsfors (Madesjö)
Maja Nestor – Gullringen
Sigvard Nelsson – Stranda (Mönsterås)
Thure Räfsgård – Stranda (Mönsterås)
Kent Ivarsson – Vena
Sven Lundin – Vena
Vasti Fungmark – Vena
Bertil Andersson – Vena
Ingegerd Andersson – Vena
Elsa och Helge Antonsson – Södra Vi
Gullabo hembygdsförening
Bergkvara hembygdsförening
Södra Vi hembygdsförening

Diplom utdelade 1994
Åke Gunnarh – Lönneberga
Ivar Svensson – Lönneberga
Sune Garpenby – Gamleby
Ewald Törnerud – Gamleby
Ewald Törnerud – Gamleby
Harald Karlsson – Stranda
Gunnar Nilsson – Stranda
Roland S Johnsson – Målilla-Gårdveda
Anna-Lisa Magnusson – Gräsgård
Walter Carlsson – Överum
Osvald Larsson – Segerstad
Karl-Gustav Petersson – Stora Frö
Gunnar Larsson – Rumskulla
Olof Westin – Rumskulla
Härjedalens Fornminnesförb Tänndalen
Erik och Olle Mademalm – Skedebäckshults Gårdsmuseum

Diplom utdelade 1993
Elna Fridell Totebo – Hjorted
Bertil Emstrand – Mörlunda-Tveta
Erik Peersson – Löt
Lage Petersson – Fågelfors

Diplom utdelade 1992
Fred Åstrand – Ventlinge
Olle Andersson – Åby
Göran Lundqvist – Kastlösa

Diplom utdelade 1991
Sven Westerberg Gamleby

Diplom utdelade 1990
Gösta Leander – Sevedebygden
Bertil Karlsson – Sevedebygden
Yngve Larsson – Sevedebygden
Sven Bolmsjö – Ljungbyholm
Ingegerd Berggren – Ljungbyholm
Erik Svensson – Hallingeberg
Erik Reimhult – Törnsfall
David Wienius – Fliseryd
Håkan Samuelsson – Djursdala
Kjell Eriksson – Hälleberga
Henry Lorentzon – Mörbylånga
Ölands Frö AB – Mörbylånga

Diplom utdelade 1989
Erik Hultqvist – Vimmerby
Helmer Nilsson – Köping-Egby
Efraim Nilsson – Hjorted
Axel Larsson – Räpplinge
Tage Gustavsson – Nybro
S. Birger Svensson – Ryssby
Ture Högsell – Hultsfred
Henning Karlsson – Hultsfred

Diplom utdelade 1988
Ernst H Jonsson – Bläsinge Högsby
Henning Broms – Målilla
Gulli Nilsson – Ljungby (Vassmolösa)

Diplom utdelade 1987
Svea Arvidsson – Räpplinge
Gösta Thorén – Kristdala
Ivar Aldebert – Kristdala
Astrid Nilsson – Segerstad
Ragnhild Vogel – Västervik (Växjö)
Rune Karlsson – Högsrum
Bengt Lithander – Lofta
Anna Svensson – Gamleby
Uno Malmberg – Gamleby
Robert Davour – Gamleby
Karin och Hilding Bossler – Gamleby
Folke Strömblad – Fliseryd
Birger Magnusson – Virserum
J. Oskar Svensson – Vissefjärda
Henning Skårin – Vissefjärda

Diplom utdelade 1986
Helena Petersson – Ljungby
Greta Willne – Ljungby
John-Olof Nyhammar – Nybro

Diplom utdelade 1985 
Bertil Palm – Glömminge
Arne Redborn

Diplom utdelade 1984 
Gösta Lindström – Virserum
Conrad Tyrberg – Gladhammar
Märta Karlsson

Diplom utdelade 1983
Ingrid Lindåberg – Algutsrum
Valentin Petersson – Gamleby

Diplom utdelade 1982
Britta Forsberg – Madesjö
Rune Fredriksson – Runsten
Birger Johansson – Lofta

Utdelade diplom 1981
Alf Ödlund – Ålem
Karin Weidow-Kallenberg – Algutsboda
Algot Henriksson – Algutsboda
Carl-Erik Svensson – Södra Vi (Kåreda)
Erik Josefsson – Bäckebo
Per Ahlqvist – Färjestaden

Diplom utdelade 1980
Anders Olsson – Färjestaden
Philip Warme – Nybro
Lilly Nystrand – Nybro
Folke Gjerulf – Ryssby
Gunnar V. Nilsson – Ryssby
Johan Green – Hjorted

Diplom utdelade 1979 
P.O Hainer – Tjustbygden, Västervik
Stig Franzén – Oskarshamn

Diplom utdelade 1978 
Gustaf Carlsson – Ankarsrum

Diplom utdelade 1977 
Sten Sörenby – Kristdala
Sven Svensson – Misterhult

Diplom utdelade 1976 
Hugo Lundgren – Stranda, Mönsterås
Ivan Svanström – Högsby (Lofta)
Walter Karlström – Misterhult (Fårbo)

Diplom utdelade 1975
Bertil Hermansson – Västervik
Elving Fridolfsson – Västervik

Editerad av: Thorbjörn Svahn (2020-12-01 13:57:15)