Diplom 1975-2013

Utdelade diplom 1975
Nr 1 Bertil Hermansson Västervik
Nr 2 Elving Fridolfsson Västervik
Utdelade diplom 1976
Nr 3 Hugo Lundgren Stranda, Mönsterås
Nr 4 Ivan Svanström Högsby  (Lofta)
Nr 4 Walter Karlström Misterhult  (Fårbo)
Utdelade diplom 1977
Nr 6 Sten Sörenby Kristdala
Nr 7 Sven Svensson Misterhult
Utdelade diplom 1978
Nr 8 Gustaf Carlsson Ankarsrum
Utdelade diplom 1979
Nr 9 P.O Hainer Tjustbygden, Västervik
Nr 10 Stig Franzén Oskarshamn
Utdelade diplom 1980
Nr 11 Anders Olsson Färjestaden
Nr 12 Philip Warme Nybro
Nr 13 Lilly Nystrand Nybro
Nr 14 Folke Gjerulf Ryssby
Nr 15 Gunnar V. Nilsson Ryssby
Nr 16 Johan Green Hjorted
Utdelade diplom 1981
Nr 17 Alf Ödlund Ålem
Nr 18 Karin Weidow-Kallenberg Algutsboda
Nr 19 Algot Henriksson Algutsboda
Nr 20 Carl-Erik Svensson Södra Vi (Kåreda)
Nr 21 Erik Josefsson Bäckebo
Nr 22 Per Ahlqvist Färjestaden
Utdelade diplom 1982
Nr 23 Britta Forsberg Madesjö
Nr 24 Rune Fredriksson Runsten
Nr 25 Birger Johansson Lofta
Utdelade diplom 1983
Nr 25 Ingrid Lindåberg Algutsrum
Nr 26 saknas uppgift
Nr 27 Valentin Petersson Gamleby
Diplom  1984 -1989
 Utdelade diplom 1984
Nr 28 Gösta Lindström Virserum
Nr 29 Conrad Tyrberg Gladhammar
Nr 30 Märta Karlsson uppgift saknas om förening
Utdelade diplom 1985
Nr 31 Bertil Palm Glömminge
Nr 32 Arne Redborn saknas
Nr 33 Uppgift saknas
Utdelade diplom 1986
Nr 34 Helena Petersson Ljungby
Nr 35 Greta Willne Ljungby
Nr 36 John-Olof Nyhammar Nybro
Utdelade diplom 1987
Nr 37 Svea Arvidsson Räpplinge
Nr 38 Gösta Thorén Kristdala
Nr 39 Ivar Aldebert Kristdala
Nr 40 Astrid Nilsson Segerstad
Nr 41 Ragnhild Vogel Västervik(Växjö)
Nr 42 Rune Karlsson Högsrum
Nr 43 Bengt Lithander Lofta
Nr44 Anna Svensson Gamleby
Nr 45 Uno Malmberg Gamleby
Nr 46 Robert Davour Gamleby
Nr 47 Karin och Hilding Bossler Gamleby
Nr 48 Folke Strömblad Fliseryd
Nr 49 Birger Magnusson Virserum
Nr 50 J. Oskar Svensson Vissefjärda
Nr 51 Henning Skårin Vissefjärda
Utdelade diplom 1988
Nr 52 Ernst H Jonsson Bläsinge   Högsby
Nr 53 Henning Broms Målilla
Nr 54 Gulli Nilsson Ljungby (Vassmolösa
Utdelade diplom 1989
Nr 55 Erik Hultqvist Vimmerby
Nr 56 Helmer Nilsson Köping-Egby
Nr 57 Efraim Nilsson Hjorted
Nr 58 Axel Larsson Räpplinge
Nr59 Tage Gustavsson Nybro
Nr 60 S. Birger Svensson Ryssby
Nr 61 Ture Högsell Hultsfred
Nr 62 Henning Karlsson Hultsfred
Diplom 1990-1994
Utdelade diplom 1990
Nr 63 Gösta  Leander Sevedebygden
Nr 64 Bertil Karlsson Sevedebygden
Nr 65 Yngve Larsson Sevedebygden
Nr 66 Sven Bolmsjö Ljungbyholm
Nr 67 Ingegerd Berggren Ljungbyholm
Nr 68 Erik Svensson Hallingeberg
Nr 69 Erik Reimhult Törnsfall
Nr 70 David Wienius Fliseryd
Nr 71 Håkan Samuelsson Djursdala
Nr 72 Kjell Eriksson Hälleberga
Nr 73 Henry Lorentzon Mörbylånga
Nr 74 Ölands Frö AB Mörbylånga
Utdelade diplom 1991
Nr 75 Sven Westerberg Gamleby
Utdelade diplom 1992
Nr 77 Fred Åstrand Ventlinge
Nr 78 Olle Andersson Åby
Nr 79 Göran Lundqvist Kastlösa
Utdelade diplom 1993
Nr 80 Saknas uppgifter
Nr 81 Saknas uppgifter
Nr 82 Elna Fridell Totebo, Hjorted
Nr 83 Bertil Emstrand Mörlunda-Tveta
Nr 84 Erik Peersson  Löt
Nr 85 Lage Petersson  Fågelfors
Diplom utdelade 1994
Nr 86 Åke Gunnarh Lönneberga
Nr 87 Ivar Svensson Lönneberga
Nr 88 Sune Garpenby  Gamleby (postumt)
Nr 89 Ewald Törnerud  Gamleby
Nr 89 Ewald Törnerud  Gamleby
Nr 90 Harald Karlsson Stranda
Nr 91 Gunnar Nilsson Stranda
Nr 92 Roland S Johnsson Målilla-Gårdveda
Nr 93 Anna-Lisa Magnusson Gräsgård
Nr 94 Walter Carlsson Överum
Nr 95 Osvald Larsson Segerstad
Nr 96 Karl-Gustav Petersson Stora Frö
Nr 97 Gunnar Larsson Rumskulla
Nr 98 Olof Westin (*1994) Rumskulla
Nr 99 Härjedalens Fornminnesförb Tänndalen
Nr 100 Erik och Olle Mademalm Skedebäckshults Gårdsmuseum
Diplom 1995- 1996
Diplom utdelade 1995
Nr 101 Erik Runecrantz Högsrum
Nr 102 Gullan Agmell, Högsrum
Nr 103 Hartvig Svensson Högsrum
Nr 104 Per-Erik Petersson Högsrum
Nr 105 Inga-Britt Wennberg Högsrum
Nr 106 Erik Madeland Hälleberga
Nr 107 Olle Madeland Madesjö
Nr 108 Brita Nilsson Resmo
Nr 109 Anders Åsenius Resmo
Nr 110 Bengt Lorenzson Resmo
Nr 111 Gunborg o Lars-E Svensson Bäckebo
Nr 112 Georg Gustafsson  Bäckebo/Kalmar
Nr 113 John Johansson Långasjö
Nr 114 Sven Johansson Långasjö
Nr 115 Gösta Johansson Algutsboda
Nr 116 Sven Bramstedt Norra Möckleby
Nr 117 Holger Fungmark Kristdala
Nr 118 Harry Jonsson  Locknevi
Nr 119 Arvid Johansson Södermöre
Nr 120 Rune Frode Hultsfred
Nr 121 Erik Karlsson Hultsfred
Nr 122 Ruth Carlsson Flygsfors (Madesjö)
Nr 123 Maja Nestor Gullringen
Nr 124 Sigvard Nelsson Stranda (Mönsterås)
Nr 125 Thure Räfsgård Stranda (Mönsterås)
Nr 126 Kent Ivarsson Vena
Nr 127 Sven Lundin Vena
Nr 128 Vasti Fungmark Kristdala
Nr 129 Bertil Andersson Vena
Nr 130 Ingegerd Andersson Vena
Nr 131 Elsa o Helge Antonsson Södra Vi
Föreningsdiplom
Gullabo
Bergkvara
Södra Vi
Diplom utdelade 1996
Nr 132 Gertrud Molinder Nybro
Nr 133 Anna Rydell Nybro
Nr 134 Ove Karlsson Nybro
Nr 135 Artur Karlsson Nybro
Nr 136 Bertil Krönmark Bengt Nyvall Nybro   Tuna
Nr 137 Gösta Bergwall Tuna
Nr 138 Emrik Nilsson Tuna
Nr 139 Axel Nilsson Tälleryd, Vena
Nr 140 Lennart Larsson Västra Ed
Nr 141 Hans Nilsson Mjölerum
Nr 142 Vivan Dolk Tuna
Nr 143 Lage Karlsén Långasjö
Nr 144 Sigurd Karlsson Algutsboda
Nr 145 Bror Carlqvist Algutsboda
Nr 146 Birger Larsson  Lofta
Nr 147 Bengt Nyvall Nybro
Nr 148 Bengt Nilsson Målilla-Gårdveda
Nr 149 Jan Karlsson Målilla-Gårdveda
Nr 150 Nils Karlsson Målilla-Gårdveda
Diplom utdelade 1997
*Tilldelades diplomen vid årsstämman i Södermöre
Nr 152 Ragnar Danielsson Kristdala
Nr 153 Veine Sjöö Kristdala
Nr 154 Asta Danielsson Kristdala
Nr 155  Sture Karlsson Kristdala
Nr 156 Erik Nilsson Kristdala
Nr 157 Birger Einarsson Kristdala
Nr 158 Tore Frost Kristdala
Nr 159 Harald och Rut Svensson Kristdala
Nr 160 Sven W Petersson Gullabo
Nr 161 Rune Axelsson Mönsterås
Nr 162 Gun Persson Lindgren Ljungbyholm
Nr 163 Rune Persson Halltorp
Nr 164 Nils Jönsson Vimmerby
Nr 165 Bertil Eriksson Gamleby
Nr 166 Holger Andersson Gladhammar
Nr 167 Ingvar Törnlöv Gladhammar
Nr 168 Lennart Johansson  Mortorp
Nr 169 Yngve Andersson  Mortorp
Nr 170 Bengt Bernhardsson  Mortorp
Nr 171 Ingmar Andersson Karlslunda
Nr 172 Anni och Rune Lidberg Madesjö
Nr 173 Sven-Olof Jonsson Madesjö
Nr 174 Sven Forsberg Madesjö
Nr 175 Hanna Petersson Madesjö
Nr 176 Fam. Klingstedt Frödinge
Nr 177 Sigvard Axelsson Ryssby
Nr 178 Rune och Mari-Ann Karlsson Madesjö
Nr 179 Margareta Svensson Rumskulla
Nr 180 Karl-Gunnar Karlsson Rumskulla
Nr 181 Bertil Johansson Fågelfors
Nr 182 Viola Danielsson Fågelfors
Diplom 1998-1999
Diplom utdelade 1998
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Frödinge
Nr 183 Birgit Danielsson Räpplinge
Nr 184 Arne Adolfsson * Läckeby
Nr 185 Ingvar Hellgren* Läckeby
Nr 186 Rune Ingeström* Pelarne
Nr 187 Bertil Rosén* Pelarne
Nr 188 Vigert Carlsson* Pelarne
Nr 189 Jan-Ove Svensson* Pelarne
Nr 190 Birger Axelsson*  Grönskåra
Nr 191 Karl-Erik Nilsson* Frödinge
Nr 192 Gilbert Olsson Bostorp
Nr 193 Sune Rudestig Norra Möckleby
Nr 194 Dagmar Johansson Norra Möckleby
Diplom utdelade 1999
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Högsrum
Nr 195 Lennart Fridell Gamleby
Nr 196 Sigvard Jakobsson Södermöre
Nr 197 Maj Britt Petersson Ryssby
Nr 198 Lennart Niklasson Vissefjärda
Nr 199 Vivian Månsson Vissefjärda
Nr 200 Gösta Andersson* Madesjö
Nr 201 Lennart Bergqvist* Högsrum
Nr 202 Geijer Wetterberg* Kastlösa
Nr 203 Etel Gardmar* Kastlösa
Nr 204 Ingrid Olsson* Figeholm
Nr 205 Rune Olsson* Figeholm
Nr 206 Bertil Nilsson* Långlöt
Nr 207 Aage Olsson* Mörbylånga Postumt
Nr 208 Malte Munther Målilla-Gårdveda
Nr 209 Inger Johansson Målilla-Gårdveda
Nr 210 Gullvi Pettersson Målilla-Gårdveda
Nr 211 Gun-Britt Johnsson Målilla-Gårdveda
Nr 212 Harry Pettersson Målilla-Gårdveda
Nr 213 Stig Johnsson Målilla-Gårdveda
Nr 214 Ingvar Jonasson
Nr 215 Anna-Lisa Magnusson Gräsgård
Nr 216 Marianne Göransson Gräsgård
Nr 217 Helge Nilsson Gräsgård
Nr 218 Knut Johansson Ås
Föreningsdiplom
Gräsgårds hbf 50 år, Diplom
Ås hbf 50 år Diplom
Glömminge hbf 50 år Diplom
Diplom 2000
*Tilldelades diplom vid årsstämma i Dörby-Kläckeberga
Nr 219 Sonja och Göte Hansson Gullabo
Nr 220 Ivar Carlsson Gamleby
Nr 221 Valborg Danielsson Mörlunda
Nr 222 Valter Andersson Mörlunda
Nr 223 Gully och Erik Karlsson Djursdala
Nr 224 Aina och Olle Johansson Djursdala
Nr 225 Maybritt och Erland Pettersson Djursdala
Nr 226 Hans Karlsson Djursdala
Nr 227 Barbro Johansson* Pelarne
Nr 228 Leif Haraldsson* Pelarne
Nr 229 Berth Åberg* Pelarne
Nr 230 Eira Axelsson Grönskåra
Nr 231 Erik Antonsson Grönskåra
Nr 232 Sven Lövberg Grönskåra
Nr 233 Anna-Lisa Malmqvist* Långlöt
Nr 234 Sven Larsson Hallingeberg
Nr 235 Göte Antonsson Södra Möckleby
Nr 236 Laila Henell Södra Möckleby
Nr 237 Reserverat ej utdelat
Nr 238 Gunnel Olsson* Dörby-Kläckeberga
Nr 239 Karl-Erik Dunhage Hultsfred
Nr 240 Bert Svensson Hultsfred
Nr 241 Karl-Erik Persson Hultsfred
Nr 242 Harald Nilsson Hultsfred
Nr 243 Stina Högsell Hultsfred
Nr 244 Rune Bernhardsson Karlslunda
Nr 245 Bo Henrysson Karlslunda
Nr 246 Gertrud Patrikson Karlslunda
Nr 247 Elisabeth Eriksson Karlslunda
Nr 248 Inger Bergström Karlslunda
Nr 249 Gulli och Olle Gerardsson Karlslunda
Nr 250 Arne Collmo Kalmar
Nr 251 Gunnar Magnusson Kalmar
Nr 252 Gunnel Bennich-Björkman Kalmar
Nr 253 Per Jarlbo Kalmar
Nr 254 Ulla Karlsson Kalmar
Nr 255 Margit Hellman Mörbylånga
Nr 256 Rut Lock Mörbylånga
Nr 257 Topsy Söderlind Mörbylånga
Nr 258 Göran O T Dalberg Mörbylånga
Nr 259 Aina Nilsson Ventlinge
Nr 260 Siv Henriksson Ventlinge
Nr 261 Börje Karlsson Ventlinge
Nr 262 Gerd Danielsson Ventlinge
Diplom 2000- 2001
Föreningsdiplom
Västra Eds hbf 50 år, Diplom
Karlslunda hbf 50 år, Diplom
Ventlinge  hbf 50 år, Diplom
Mörbylånga hbf 50 år, Diplom
Djursdala hbf 40 år, Standar
Hultsfreds hbf 75 år, Standar
 Diplom utdelade 2001
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Vimmerby
Nr 237 Vivan Pettersson Frödinge
Nr 263 Gösta och Kerstin Petersson Gullabo
Nr 264 Erik Johansson St: Sigfrid
Nr 265 Margareta Sturesson Fågelfors
Nr 266 Evert Sundberg* Rumskulla
Nr 267 Iréne och Menard Karlsson* Tuna
Nr 268 Bengt och Iris Lindahl* Åby
Nr 269 Gösta Leander* Vimmerby
Nr 270 Thorsten Ungsäter* Djurdala
Nr 271 Harry Jonsson Vissefjärda
Nr 272 Mildred och Torsten Hellström Madesjö
Nr 273 Karin och Nils Nilsson Madesjö
Nr 274 Sven Forsberg Madesjö
Nr 275 Ruben Lunden Gladhammar
Nr 276 Britt och Ingmar Uppman Algutsboda
Nr 277 Alfrid Carlsson Knöppletorp
Nr 278 Oskar Löfqvist Målilla-Gårdveda
Nr 279 Jan-Evald Andersson Målilla-Gårdveda
Nr 280 Sven-Eric Svensson Målilla-Gårdveda
Nr 281 Lennart Johnsson Målilla-Gårdveda
Nr 282 Göran Johansson Målilla-Gårdveda
Nr 283 Bertil Karlström Målilla-Gårdveda
Föreningsdiplom
Misterhults hbf 75 år, Diplom
Gamleby Sockens hbf 50 år, Diplom
Löts hbf 50 år, Diplom
Gladhammars hbf 50 år, Diplom

Föra hbf

 

 

 

 

50 år, Diplom
Diplom 2002-2003
Diplom utdelade 2002
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Bötterum
Nr 284 Sten Thunberg Kristdala
Nr 285 Ingrid Johansson Kristdala
Nr 286 Gunn Svensson Kristdala
Nr 287 Ruth Axelsson Kristdala
Nr 288 Åke Jägerbrink Ljungby
Nr 289 Dagny Andersson Ås
Nr 290 Ingvald Pettersson Degerhamn
Nr 291 John Malmborg Målilla/Gårdveda
Nr 292 Karn Wernersson Åby
Nr 293 Kerstin Andersson Åby
Nr 294 Gun Nordborg Södra Möckleby
Nr 295 Sven Storgård Frödinge
Nr 296 Maj-Britt Kvarnlid Ruda
Nr 297 Gulli Karlsson Bötterum
Nr 298 Maj-Britt Andersson Långemåla
Nr 299 Ros-Marie och Lennart Pettersson Långemåla
Nr 300 Inge Johansson Hallingeberg
Nr 301 Karin Andersson Hallingeberg
Nr 302 Gunnar Karlsson Hallingeberg
Föreningsdiplom
Kristdala hembygdsförening 75 år, Diplom
Diplom utdelade 2003
*Tilldelades Diplom vid årsstämman i Överum
Nr 303 Sven-Erik Olsson
Nr 304 Olof Tillmo Bäckebo
Nr 305 Erik Nestor Södra Vi
Nr 306 Georg Nestor Södra Vi
Nr 307 Lennart Johansson Södra Vi
Nr 308 Roland Joelsson Södra Vi
Nr 309 Karl-Erik Johansson Södra Vi
Nr 310 Tore Karlsson Södra Vi
Nr 311 Sture Svensson Södra Vi
Nr 312 Alf Karlsson Södra Vi
Nr 313 Gunnar Germundal Södra Vi
Nr 314 Åke Johansson Södra Vi
Nr 315 Holger Karlsson Södra Vi
Nr 316 Jan-Åke Eriksson Södra Vi
Nr 317 Birgit Andersson Fågelfors
Nr 318 Olof Alexandersson Fågelfors
Nr 319 Mariann Johansson Fågelfors
Nr 320 Anna Blom Fågelfors
Diplom 2003- 2004
Nr 321 Britt Johansson Fågelfors
Nr 322 Jan-Ingvar Andersson Djursdala
Nr 323 Kurt Andersson Djursdala
Nr 324 Gösta Karlsson Djursdala
Nr 325 Anders Larsson Djursdala
Nr 326 Betty Ulucan* Vena
Nr 327 Lennart Ohlin Vena
Nr 328 Märta Karlsson Vena
Nr 329 Lennart Lang* Vena
Nr 330 Lennart Jansson* Överum
Nr 331 Bruno Tjärvar* Loftahammar
Nr 332 Kerstin Eriksson* Gullabo
Nr 333 Stig Loftås Överum
Nr 334 Ingrid och Bo Nyman Madesjö
Nr 335 Siv och Bertil Karlsson Madesjö
Nr 336 Maj-Britt Jonsson Madesjö
Nr 337 Christer Wettborn Madesjö
Nr 338 Birger Oskarsson Åby
Nr 339 Ella Eliasson Åby
Nr 340 Elsy Petersson Åby
Nr 341 Allan Gustavsson Vimmerby
Nr 342 Erik Svensson Vimmerby
Nr 343 Sven Bengtsson Dörby-Kläckeberga
Nr 344 Ulla-Britt Åkerlind Ljungby
Nr 345 Ann-Mari Petersson Ljungby
Nr 346 Stig Karlsson Ljungby
Föreningsdiplom
Dörby-Kläckeberga hbf 50 år, Diplom
Diplom utdelade 2004
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Föra
Nr 347 Gudrun Eriksson Högsby
Nr 348 Billy Eriksson Högsby
Nr 349 Leif Lundström Högsby
Nr 350 Sven Furuskog Högsby
Nr 351 Thorbjörn Svahn Hultsfred
Nr 352 Nils Karlsson Hultsfred
Nr 353 Stina Burström Hultsfred
Nr 354 Bernt Oskarsson* Föra
Nr 355 Britta Olsson* Långlöt
Nr 356 Anna Samuelsson* Norra Möckleby
Nr 357 Mona Håkansson* Ålem
Nr 358 Ella-Britt Persson* Åby
Nr 359 Lennart Karlsson* Åby
Nr 360 Karl-Inge Lisedahl* Vena
Nr 361 Ella Birkholt* Vena
Diplom 2004 -2005
Nr 362 Lennart Nilsson Tuna
Nr 363 Olof Svensson Tuna
Nr 364 Märta och Gunnar Åberg Pelarne
Nr 365 Kjell Birgersson Pelarne
Nr 366 Erling Åberg Pelarne
Nr 367 Arne Olsson Södermöre
Nr 368 Margareta Fransson Södermöre
Nr 369 Ingegerd och Olle Ödman Ljungby
Nr 370 Mats Åsenius Ljungby
Diplom utdelade 2005
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Vena
Nr 371 Gerd Danielsson Mörbylånga
Nr 372 Gösta Rosenlund Mörbylånga
Nr 373 Sten Nordborg Mörbylånga
Nr 374 Pirko Hellgren Läckeby
Nr 375 Jan Schantz Sporsjö
Nr 376 Lars Åkesson Läckeby
Nr 377 Ingrid Israelsson Ljungbyholm
Nr 378 Tommie Wallenius Trekanten
Nr 379 Inger Jägerbrink Trekanten
Nr 380 Inger Erlandsson Gamleby
Nr 381 Karl-Gunnar Gunnarsson Långasjö
Nr 382 Ulla Pettersson Öland
Nr 383 Kaija och Lage Abrahamsson Ås
Nr 384 Marit Thurfors Mörbylånga
Nr 385 Allan Adolfsson Mörbylånga
Nr 386 Birger Karlsson* Vena
Nr 387  Majken Engdahl* Hälleberga
Nr 388 Sven Svalbring* Virserum
Nr 389 Sven Karlsson* Virserum
Nr 390 Margareta Pettersson* Virserum
Nr 391 Gilbert Danielsson Virserum
Nr 392 Bengt Svensson Virserum
Nr 393 Alf Nyström Virserum
Nr 394 Alf Mellborg Gräsgård
Nr 395 Inga-Britt Mellborg Gräsgård
Nr 396 Bengt Kullander Lofta
Nr 397 Ulla Axelsson Kalmar
Nr 398 Gunnel Johansson Kalmar
Nr 399 Bengt Bengtsson Kalmar
Nr 400 Sven-Gunnar Sporback

Målilla-Gårdveda

 

Diplom 2006-2007
Diplom utdelade 2006
*Tilldelades diplom vid årsstämman i Loftahammar
Nr 401 Bertil Engström Västra Ed
Nr 402 Tor Erlandsson Gamleby
Nr 403 Lars Walfridsson Gamleby
Nr 404 Kerstin Andersson* Åby
Nr 405 Alvar Råberg* Åby
Nr 406 Börje Lilja* Nybro
Nr 407 Gillis Jonsson* Åby
Nr 408 Siv och Arne Johansson* Figeholm
Nr 409 Agneta Andersson* Loftahammar
Nr 410 Ingela Johansen Ventlinge
Nr 411 Bengt Johansson
Nr 412 Nils Sundlöv Målilla-Gårdveda
Nr 413 Nils-Erik Frid Målilla-Gårdveda
Diplom utdelade 2007
Nr 414 Gösta Bergvall Hjorteds
Nr 415 Peter Ljungström Vissefjärda
Nr 416 Rune Hejwe Långemåla postumt
Nr 417 Gerd o Åke Andersson Långemåla
Nr 418 Erling Petersson Ventlinge
Nr 419 Torbjörn Arvidsson Ventlinge
Nr 420 Inger Persson Södermöre
Nr 421 Irma Svensson Torsås
Nr 422 Kurt Karlsson Torsås
Nr 423 Per-Olof Carlzén Södermöre
Nr 424 Hans Johansson Södermöre
Nr 425 Sven Fredriksson Södermöre
Nr 426 Irene o John Andersson Åby
Nr 427 Leif Petersson Åby
Nr 428 Anne-Marie Axelsson Djursdala
Nr 429 Gerd Nilsson Djursdala
Nr 430 Eva Nilsson Källa
Nr 431 Gulli Johansson Källa
Nr 432 Georg Johansson Källa
Nr 433 Dagny Johansson Källa
Nr 434 Bernhard Johansson Källa
Nr 435 Karin Karlsson Rumskulla
Nr 436 Bertil Lönn Rumskulla
Nr 437 Jan Westrin Rumskulla
Nr 438 Bert Ragnarsson Madesjö
Nr 439 Stig Karlsson Madesjö
Nr 440 Rudolf o Viola Pettersson Madesjö
Nr 441 Evert Johansson Algutsrum
Nr 442 Ann-Lise Larsson Algutsrum
Nr 443 Maj-Lis Juhlin Algutsrum
Diplom 2007-2008
Nr 444 Asta Karlsson Algutsrum
Nr 445 Börje Gunnarsson Blackstad
Nr 446 Svea Petterson Blackstad
Nr 447 Bodil Johansson Madesjö
Nr 448 Gudrun och Stefan Wirblad Madesjö
Nr 449 Agneta och Kjell Haraldsson Madesjö
Nr 450 Inger och Börje Karlsson Madesjö
Nr 451 Kerstin Lorentzon Madesjö
Nr 452 Bengt Jonsson Madesjö
Nr 453 Lasse Karlsson Madesjö
Nr 454 Elin Fredriksson Madesjö
Nr 455 Bertil Blysa Madesjö
Nr 456 B. Yngve Bergqvist Hultsfred
Nr 457 Georg Karlsson Hultsfred
Nr 458 Britta Engborg Målilla Gårdveda
Nr 459 Mona Aronsson Målilla Gårdveda
Nr 460 Agneta Spjuth Målilla Gårdveda
Föreningsdiplom
Algutsrums hbf 50 år, Diplom
Fågelfors hbf 50 år, Diplom
Blackstad hbf 25 år, Standar
Madesjö hbf 50 år, Diplom
Söderåkra Hembygdsgille 75 år, Diplom
Diplom utdelade 2008
*Diplom utdelade vid årsstämman i Mörbylånga
Nr 461 Jan Åkerlind Ljungby
Nr 462 Christin Jacobsson Ljungby
Nr 463 Karl-Ingvar Pettersson Ljungby
Nr 464 Sture Karlsson Gladhammar
Nr 465 LarsLarsson Södermöre
Nr 466 Wailis Jansson Gamleby
Nr 467 Anders o Rigmor Elowson Åby
Nr 468 Anders Blomberg Åby
Nr 469 Lennart Svensson Åby
Nr 470 Pirko Hellgren Åby
Nr 471 May-Lis Andersson Djursdala
Nr 472 Tomas Karlsson Djursdala
Nr 473 Siv Gustavsson* Ås
Nr 474 Bengt Sjögren* Resmo
Nr 475 Hjördis Bigelius* Ryssby
Nr 476 Tord Rosenqvist* Mörbylånga
Nr 477 Birger Svanström Långemåla
Nr 478 Vakant
Nr 479 Maj Nilsson Torslunda
Nr 480 Asta Jönsson Torslunda
Nr 481 Marianne Martinsson Torslunda
Diplom 2008- 2010
Nr 482 Per-Åke Johansson Torslunda
Nr 483 Anders Wahlström Torslunda
Nr 484 Maj-Britt Svensson Hultsfred
Nr 485 Margareta Martinsson Hultsfred
Nr 486 Katarina Genberg Hultsfred
Nr 487 Arne Nilsson Hultsfred
Diplom utdelade 2009Årsstämma i Målillla
Nr 488 Thor-Björn Svensson Torslunda
Nr 489 Harriet Johansson Tuna
Nr 490 Sven-Olof Johansson Tuna
Nr 491 Anders Lindeborg Tuna
Nr 492 Ingvar Eriksson Ryssby
Nr 493 Ingrid Åsenius Resmo
Nr 494 Ivan Gunnarsson Målilla-Gårdveda
Nr 495 Göran Gunnarsson Målilla-Gårdveda
Nr 496 Weine Gunnarsson Målilla-Gårdveda
Nr 497 Karl-Inge Pihl Målilla-Gårdveda
Nr 498 Anders Pihl Målilla-Gårdveda
Nr 499 Gunhild Jahnstedt Ryssby
Nr 500 Ulf Bernhardsson Ryssby
Nr 501 Ingemar Alriksson Ryssby
Nr 502 Ingvar Eriksson Ryssby
Nr 503 Britta  Ekström
Nr 504 Nils Svensson
Nr 505 Mats Stenström Söderåkra
Nr 506 Bengt Andersson
Föreningsdiplom
Ryssby Hembygdsförening 50 år
Diplom utdelade 2010
*Diplom utdelade vid årsstämma i Västra Ed
Nr 507 Rune Oppgården* Dalhem
Nr 508 Stig Offerlind* Nybro
Nr 509 Karl-Gunnar Jonsson Hallingeberg
Nr 510 Gunnel Nilsson* Loftahammar
Nr 511 Ulla Petersson Torslunda
Nr 512 Anders Torstensson Lofta
Nr 513 Lars-Erik Karlsson Lofta
Nr 514 Sven-Erik Johansson Lofta
Nr 515 Ing-Marie Classon* Loftahammar
Nr 516 Inger Johansson* Loftahammar
Nr 517 Ann-Marie Sjöblom* Västra Ed
Nr 518
Nr 519                         Ulf Ohlsson Lofta
Nr 520 Anders Torstensson Lofta
Nr 521 Lars-Erik Karlsson Lofta
Nr 522 Sven-Erik Johansson Lofta
Diplom 2010- 2011
Nr 523 Anne-Gerd Nilsson Djursdala
Nr 524 Ingvar Nilsson Djursdala
Nr 525 Peter Sandberg Djursdala
Nr 526 Elisabeth Thorsén-Karlsson Djursdala
Nr 527 Carita Åbom Djursdala
Nr 528 Maria Malmlöf Kalmar läns museum
Nr 529 Sven Mauritzon Ålem
Nr 530 Allan Jonsson Ålem
Nr 531 Bror Petersson Ålem
Nr 532 Elsa Antonsson Djursdala
Nr 533 Gun Östfeldt Gamleby
Nr 534 Bengt Andersson Tuna
Nr 535 Lena Olausson Ventlinge
Nr 536 Marit Falkenberg Hultsfred
Nr 537 Britt-Marie Schwab Hultsfred
Nr 538 Barbro Svensson Hultsfred
Nr 539 Sven-Olof Wacker Hultsfred
Nr 540 Gerd Lundin Västrum
Nr 541 Claes-Göran Petersén Västrum
Nr 542 Bengt Klingstedt Västrum
Nr 543 Peter Johansson Västrum
Nr 544 Roland Persson Nybro
Föreningsdiplom
Hultsfreds hbf 75 år Diplom
Diplom utdelade 2011Årsstämma i Långasjö
Nr 545 Edna Högström Torslunda
Nr 546 Karl Johan Stavhagen Mörlunda
Nr 547 Stanley Johansson Källa
Nr 548 Allan Hultén. Långasjö
Nr 549 Berit Lundin.  Vissefjärda
Nr 550 Lars Andreasson  Vissefjärda
Nr 551 Siv Johansson  Vissefjärda
Nr 552 Berit Niklasson  Vissefjärda
Nr 553 Rune Håkansson. Vissefjärda
Nr 554 Lennart Davidsson  Frödinge
Nr 555 Tomas Gustavsson  Frödinge
Nr 556 Kjell Södling.  Frödinge
Nr 557 Lars-Erik Karlsson  Frödinge
Nr 558 Håkan Ericsson  Frödinge
Nr 559 Karl-Göran Andersson  Frödinge
Nr 560 Gun-Britt Andersson  Frödinge
Nr 561 Börje Gustavsson. St:Sigfrid
Nr 562 Owe Birgersson Bergkvara
Nr 563 Lorraine Wacker Hultsfred
Nr 564 Stefan Helgesson Hultsfred
Nr 565 Lisbeth Svensson Ljungby
Nr 566 Hans Svensson. Ljungby
Diplom utdelade 2012
*Utdelade vid årsstämman i Borgholm
Nr 567 Ingmar Eklund Södra Vi
Nr 568 Inger Claesson Södra Vi
Nr 569 Lennart Sjöstedt Södra Vi
Nr 570 Margaretha, L-G Karlsson Södra Vi
Nr 571 Helena och Stewe Ingström Södra Vi
Nr 572 Ing-Marie Aronsson Kråksmåla
Nr 573 Björn Ahlberg Nybro
Nr 574 Ronnie Niesel Fågelfors
Nr 575 Åke Sandgren Fågelfors
Nr 576 Jens Gustavsson Fågelfors
Nr 577 Ulla-Britta Bäckström Hossmo
Nr 578 Layron Hallgren Långemåla
Nr 579 Sven-Olof Ivarsson Fagerhult
Nr 580 Evald Pettersson Fagerhult
Nr 581 Gunnel Svensson* Resmo
Nr 582 Alrik Nilsson* Böda
Nr 583 Hallingeberg hbf
Nr 584 Arthur Persson Norra Möckleby
Nr 585 Anna Samuelsson Norra Möckleby
Nr 586 Bo Henrysson Karlslunda
Nr 587 Karin Waltersson S:t Sigfrids
Nr 588 Nils-Erik Sjöstrand Målilla-Gårdveda
Nr 589 Thorsten Granat Målilla-Gårdveda
Nr 590 Marianne Lindwall Hultsfred
Nr 591 Karl-Enar Gunnarsson Hultsfred
Föreningsdiplom
Nr 583 Hallingeberg hbf 50 år Diplom
Diplom utdelade 2013
Nr 592 Erling Johansson Gladhammar
Nr 593 Agneta Erlandsson Hossmo
Nr 594 Bertil Larsson Ölands Smedby
Nr 595 Rolf Lindqvist Ankarsrums Hbf
Nr 596 Sven-Inge Södergren Ankarsrums Hbf
Nr 597 Karl-Erik Karlsson Ankarsrums Hbf
Nr 598 Östen Jannert Söderåkra Hbf
Nr 599 Ann-Marie Petersson Ljungby Hbf
Nr 600 Åke Danielsson Ljungby Hbf
Nr 601 Per-Åke Johansson Sandby-Gårdby
Nr 602 Ingrid Jonsson Bredsättra-Sikehamn
Nr 603 Alfons Andersson Torslunda Hbf
Nr 604 Lars Andersson Torslunda Hbf
Nr 605 Karin och Per-Olof Carlsson Torslunda Hbf
Nr 606 Lisbeth Delin Torslunda Hbf
Nr 607 Bertil Erlandsson Torslunda Hbf
Nr 608 Birgitta Gerrlofsson Torslunda Hbf
Nr 609 Birgitta Johansson Torslunda Hbf
Nr 610 Karl-Olov Köhlström Torslunda Hbf
Nr 611 Siv och Sven Toresson Torslunda Hbf
Nr 612 Gunnar Rockström Torslunda Hbf
Föreningsdiplom
Nr 613 Torslunda Hbf 75 år
Nr 614 Ukna Hbf  50 år
Nr 615 Frödinge Hbf  50 år
Diplom utdelade 2014
Nr 616 Karl-Erik Andersson Gladhammar
Nr 617 Ronny Karlsson Åby
Nr 618 Lena Gunnarsson Hossmo
Nr 619 Rolf Ericsson Pelarne
Nr 620 Ove Klingstedt Hultsfred
Nr 621 Nils Erlandsson Hultsfred
Nr 622 Jan Karlsson Hultsfred
Diplom utdelade 2015
Nr 623 Karl-Gustav Nilsson Söderåkra
Nr 624 Gretha Jonsson Söderåkra
Nr 625 Evy Nygren Söderåkra
Nr 626 Vanja Matsson Törnsfall
Nr 627 Mikael Nilsson Böda
Nr 628 Ulla Nilsson Södra Vi
Nr 629 Sonja Karlsson Södra Vi
Nr 630 Birgitta Johansson Torslunda
Nr 631 Jan-Erik Garnheden Torslunda
Nr 632 Anna Johansson Hossmo
Nr 633 Inglöv Eriksson Lungby
Nr 634 Per Öberg Ljungby
Nr 635 Anita och Berndt Andersson Djursdala
Nr 636 Magnus Sandberg Djursdala
Nr 637 Arne Johansson Djursdala
Nr 638 Inger Bernsholt Hultsfred
Nr 639 Sune Fransson Hultsfred

 

Nr 640. Britt-Marie Sällqvist, Hultsfred Hbf
Nr 641. Alice Andersson, Södra Vi Hbf
Nr 642. Mari-Anne Andersson, Södra Vi Hbf
Nr 643. Marianne Svensson, Södra Vi Hbf
Nr 644. Hjördis Viderström, Södra Vi Hbf
Nr 645. Vicia Söderkvist, Södra Vi Hbf
Nr 646. Gun Green, Södra Vi Hbf
Nr 647. Carita Karlsson, Södra Vi Hbf
Nr 648.Gunvor Larsson, Södra Vi Hbf
Nr 649. Anette Davidsson, Södra Vi Hbf
Nr 650. Helena Samuelsson, Södra Vi Hbf
Nr 651. Lisbet Svärd, Södra Vi Hbf
Nr 652. Rosita Nilsson, Södra Vi Hbf
Nr 653. Sven Magnusson, Södra Vi Hbf
Nr 654. Britta Johansson, Södra Vi Hbf
Nr 655. Ann och Anders Lundbäck, Målilla Gårdveda Hbf