I år har Föreningen Jöns Henrikssons Minne fått bidrag från Region Skåne för att tillsammans med Kulturen i Lund öka på kunskapen om parken och prästen Jöns Henriksson. En rapport om hur man kan forska vidare skall tas fram.  Från Hörby kommun får vi både till vår verksamhet och investeringar.
Sedan 2013 har vi fått fått medel från länsstyrelsen. Med dem har vi  genomfört tillgänglighetsanordningar som fanns med i en restaureringsplan som regionmuseet i Kristianstad  upprättade 2009. Sista ledet i den var att göra en ramp och en bro ut till den fyrkantiga lusthusön. Det skedde 2019. Från länsstyrelsen får vi också bidrag till regelbunden skötsel av parken.
Andra bidrag som vi tidigare fått är från Riksantikvarieämbetet till den nya utställningsmodellen.
Vårt senaste 1600-talsarrangemang finansierades bland annat av Sparbanksstiftelen, Craafoordska stiftelsen, Event In Skåne, Svensk-Dansk Kulturfond och Leader Mittskåne. 
På bilden är det Gunilla Almqvist som guidat en grupp. Robert Frank trimmar gräset samt att Per Persson och Tommy Svanberg håller på att bygga spången.

Robert i arbete
Gunilla fikar med grupp
Spången blir klar

Förening:

Föreningen Jöns Henrikssons minne

Skapad av: Eva Grip (2019-03-19 10:20:55) Kontakta föreningen
Ändrad av: Ann-Sofie Haraldsson (2023-05-10 13:33:03) Kontakta föreningen

Kontakta oss

 GPS-koordinater 55°48′1.34″N, 13°41′12.70″E för parkering vid Kulturhuset i Östra Sallerup
 073 808 48 69[email protected]