Per Tage* Magnus Torell


Teol. kand. i Lund 1935 och efter praktiska prov prästvigd därstädes för Karlstads stift den 15 dec. 1935. Pastorsadjunkt i Arvika landsförsamling, Fryksände, Nössemark, Köla, Dalby, vice pastor i Södra Finnskoga, Norra Ny, pastorsadjunkt i Molkom, Arvika stad, kyrkoadjunkt i Degerfors 1 april 1939 — 31 aug. 1939, komminister i Skållerud den 1 sept. 1939.


Förening:

Degerfors Hembygdsförening

Ändrad av: Degerfors Hembygdsförening (2015-12-27 16:39:07) Kontakta föreningen
Skapad av: Degerfors Hembygdsförening (2015-03-26 18:58:54) Kontakta föreningen