Frej Alsterlind


Student i Karlstad vårt. 1929, teol. fil. ex. i Uppsala ht. 1930, teol. kand. vt. 1934. prakt. teol. prov vt. 1934, prästvigd i Karlstad den 3 juni 1934. Efter kortare förordnanden i Grava och Alster vice pastor i ölme i maj 1935 till den 31 dec. 1937, kyrkoadjunkt i Degerfors 1 jan. 1938 — 31 mars 1939, komminister i Stora Kil från 1 april 1939.


Förening:

Degerfors Hembygdsförening

Ändrad av: Degerfors Hembygdsförening (2015-03-26 18:50:54) Kontakta föreningen
Skapad av: Degerfors Hembygdsförening (2015-03-26 18:50:54) Kontakta föreningen