Faddrar

För att kunna ge er bättre service på nära håll finns en faddergrupp bestående av representanter från hembygdsföreningar i sju olika regioner i landet.

Om du och din förening vill ha stöd, hjälp och tips från en fadder, ta gärna kontakt med någon av de nuvarande faddrarna i listan. Faddergruppen är under uppbyggnad och kommer så småningom att utökas med fler representanter, från fler regioner.

Om du själv är intresserad av att vara fadder eller om du har ett förslag på någon som skulle kunna bli fadder, är du välkommen att kontakta Olov Norin, olov.norin@hembygdsforbundet.se.

Bohuslän
Bohusläns Hembygdsförbund
Björn Jönsson
E-post: bjornensw@gmail.com
Telefon: 0702- 39 89 01

Dalarna
Ludvika hembygdsförening
Inga Olsson
E-post: inga.elisabeth.ohlsson@tele2.se
Telefon: 0240-844 51

Gotland
Fröjels hembygdsförening
Tage Göthberg
E-post: egat@telia.com
Telefon: 070-590 51 31

Halland
Abilds hembygdsförening
Jan Svensson
E-post: jan39@telia.com
Tel.nr: 0708-824906

Kronoberg
Bernt Bengtson
E-post: 0470.60717@telia.com
Telefon: 0470-607 17

Medelpad/Ångermanland
Olle Burlin
E-post: o.burlin@gmail.com
Telefon: 070-276 78 19

Skåne
Riseberga-Färingtofta hembygdsförening
Barbro Andrell
E-post: barbro.andrell@telia.com
Telefon: 0435-14734

Södermanland
Bergshammars hembygdsförening
Mats Hedblom
E-post: mats.hedblom@allpost.se
Telefon: 0155-58090

Västmanland
Västerfärnebo hembygdsförening
Ingmari Ekman
E-post: ingmari.ekman@telia.com
Telefon: 076-806 42 80

Öland
Astrid Westerman
Bredsättra Sikehamns hembygdsförening
E-post: bredsattra.sikehamn.hbf@bredsattra.se
Telefon: 0485-458 12

Örebro
Sten Karlsson
E-post: stenekarlsson@telia.com
Telefon: 019-141825

Bo Nilsson
E-post: bothure47@hotmail.se
Telefon:  072-2047647, 0582-660734;

Östergötland
Östra Eds hembygdsförening
David Fogelberg
E-post: david@vasterum.se
Telefon: 0493-420 10