
Magasinet, Juringe gård, Segeltorp.
Gårdsvägen/ Mäster Lorentz väg
Segeltorps Hembygdsförening bildades 1 april 1992.
Föreningen har idag 336 medlemmar, privatpersoner, skolor och föreningar. Föreningen är partipolitiskt och religiöst obunden.
Föreningen vill väcka intresse för och sprida kunskap om hembygden och dess historia. Våra 4 häften ”Gamla Segeltorpare berättar” innehåller berättelser och intervjuer med äldre ”torpare” hur det var förr och hur samhället har förändrats.
Vi har en ”grupp” som träffas i Magasinet varje jämn vecka,
torsdagar kl. 11.00 – 13.00, vi önskar att fler medlemmar deltar.
Är du intresserad kontakta oss på tel. 08-660 72 29 el. 08-646 91 55 eller mejla till ulla@hundnosen.se eller kerstin@tankspridd.nu
Vårt museum, det mesta gamla prylar från Segeltorp, är välbesökt på våra öppethusdagar. Likaså vår fotoutställning över gamla hus och vyer och framförallt gamla skolkort. Det är populärt. Har Du gamla foton att låna oss så kopierar vi dem gärna.
Vi har fått hjälp med utvändig renovering av en tvätt- och mjölkbod.
Den invändiga renoveringen är snart klar, så snart kan allmänheten titta in i vår lilla röda stuga med sedumtak.
En söndag varje månad har vi öppet hus med underhållning, kaffe med hembakat bröd, lotteri, försäljning av hantverk och våra häften. Se vårt program.