Kontaktinformation WebbkartaUtskrift

hembygdhembygd | .. | södermanland | medlemsföreningar | malmköping

   


Gammaldags Malmköpings Marknad

Planeringen inför årets marknad är nu i full gång. Lördagen den 29 maj kommer vi återigen att fylla Malmköpings gator och torg med glada marknadsbesökare, försäljare, hantverkare och ett varierat programutbud med upplevelser för alla.

Marknaden kommer i år att ha temat "Mötesplats Malmköping". Vi arbetar med att sätta samman ett rikt varierat program som skall tilltala alla besökare - oavsett ålder - på flera scener och platser i köpingen. Tanken är att spegla historisk tid, alltifrån den första boplatsen under stenåldern, via regementestiden och gymnastiklägren och till framtiden för orten. Där kommer bl.a. de utvecklingsgrupper som arbetar med Malmköpings framtid att presentera sitt arbete.

Fortfarande är det mesta på idéstadiet men räkna med mycket musik och sång i olika genres från scenerna på marknadsområdet. Här planerar vi även för uppträdanden som speciellt riktar sig till barnen. 
Vi vill levandegöra den gamla marknadstraditionen när lokala och tillresande bönder och hantverkare möttes i Malmköping för att sälja sina alster. I den andan fylls marknadsområdet av försäljare och hantverkare som erbjuder dagens produkter.

Hembygdsföreningens veteraner och Munktellmuseets vänner visar även i år hur man "på farfars tid" med gammal teknik kunde använda hjälpmedel i det i många fall tunga arbetet. I år flyttar teknikdelen till planen mellan Hembygdsgården och Landsvägsgatan.

Vi kommer framöver att presentera marknadsprogrammet varefter det växer fram så fortsätt gärna att gå in här på hemsidan för att hålla dig uppdaterad.

Vill du medverka i vårt marknadsprogram kan du kontakta Örjan Boberg, tel. 0157-212 01.
Vill du delta med ett marknadsstånd ska du kontakta Patrik Eriksson, tel. 0157-206 80.
 

************************************************** 

30 maj 2009 blev en solig och festlig succé

 
Täta publikled kantade Flens Blåsorkesters väg    På Malmahed visades en av de Vita Bussarna      när de passerade torget.                                    som räddade krigsfångar under 2:a världskriget.

 
Fabrikören Johan Theofron Munktell ser på en      Här kontrollerar han sina egna maskiner som  
traktor tillverkad av en konkurrent.                      visades upp på marknaden.

 
Den gamla vedklyven kräver stor koncentration    Med hjälp av en "Tiomannare", driven av en
                                                                      Bolindermotor vässade Roland Remnebäck störar

 
Festklädda människor sågs överallt på               Den avslutande paraden leddes av Eskilstuna
Malmköpings gator och torg.                             skarpskyttar som även sköt invigningssaluten.

Marknadens organisationskommitté vill tacka alla deltagande aktörer, ingen nämnd och ingen glömd, som denna soliga Pingstafton kom till Malmköping.

Inte minst vill vi tacka hela den stora publiken, drygt 20 000, som vi hoppas trivdes bland alla hantverkare, "knallar", utställare och andra aktiviteter. 

Välkomna åter 2010 till Malmköping i hjärtat av Sörmland

*************************************************

Malmköping - Alltid värt ett besök - Året runt !

  *************************************************

Källa: Göran Bayard, tel: 0157-223 51
Uppdaterad: 2010-01-17 12:09