Hitta aktivitet

Nov26
Temakväll

Kl 18.30 i Hembygdsmuseet, Västergatan 17, Kungsbacka.
Till aktivitet


Nov28
Julfest

Julfest till Brystens.
Till aktivitet


Nov29
Julmarknad vid Torna gård


Till aktivitet



I Varberg krets


Gamla Varberg
Bildad 1985. 728 medlemmar.
Folkets Hus, Magasinsgatan 17,432 45 Varberg
Tel 0340-67 31 37
E-adress: lars.grimbeck@gmail.com
Hemsida: www.hembygd.se/gamla-varberg

Grimetons hembygdsförening
Bildad 1970. 203 medlemmar.
Nina Kvint, Englarp 3, 432 77 Tvååker
Tel 0340-67 43 76
E-adress: nina.kvint@telia.com
Hemsida: www.hembygd.se/grimeton
E-adress: 
grimetonshembygdsforening@hotmail.se
F
acebook: Grimetons hembygdsförening

Gödestads hembygdsförening
Bildad 1949. 167 medlemmar.
Kenneth Johansson, Stora Lyckan Ljungstorp 19, 432 91 Varberg
Tel 073-550 84 09
E-adress: Knnthjohansson@gmail.com
Hemsida: www.hembygd.se/godestad

Hunnestads hembygdsförening
Bildad 1971. 239 medlemmar.
Maddelene Nilsson, Hunnestad 76, 432 91 Varberg
Tel 0340-67 21 89
E-adress: madde.lyckebo@hotmail.com
Hemsida: www.hunnestad.nu

Kungsäters hembygdsförening
Bildad 1951. 209 medlemmar.
Rune Bengtsson, Stackenäs gård, 432 69 Karl-Gustav
Tel 0320-814 20, 070-230 00 44
E-adress: klevberg.gmail@telia.com
Hemsida: www.hembygd.se/kungsater

Lindberga hembygdsförening
Bildad 1970. 774 medlemmar.
Bertil Bengtsson, Gamla Varberg 1, 432 95 Varberg
Tel 0340-62 17 26, 070-621 73 53
E-adress: bertil-bengtsson@tele2.se
Hemsida: www.lindberga.se

Rolfstorps hembygdsförening
Bildad 1977. 276 medlemmar.
Gert Gustafsson, Flähults Gård, 432 97 Rolfstorp
Tel 0340-361 15, 070-633 61 15
E-adress: flaehultsgaard@gmail.com
Hemsida: www.hembygd.se/rolfstorp

Sibbarp-Dagsås hembygsförening
Bildad 1946. 284 medlemmar.
Gunnar Johansson, Joastorp 16, 311 61 Ullared
Tel 0346-221 32, 070-647 35 75
E-adress: joastorp@tele2.se
Hemsida: www.hembygd.se/sibbarpdagsas

Skällinge hembygdsförening
Bildad 1974. 182 medlemmar.
Gunnel Klasson, Torgestorp 6, 432 99 Skällinge
Tel 0340-352 60, 076-832 35 65
E-adress: gunnelklasson@hotmail.com

Spannarps hembygdsförening
Bildad 1957. 290 medlemmar.
Ingvar Larsson, Getakulla 14, 432 77 Tvååker
Tel 0340-409 91, mobil 070-66 40 991
E-adress: ingvar.larsson@telia.com
Hemsida: www.hembygd.se/spannarps-hembygdsforening

Träslövs hembygdsförening
Bildad 1965. 427 medlemmar.
Bert-Ove Andersson, Träslöv 117A, 432 91 Varberg
Tel 0340-69 58 69, 0708-57 01 08
E-adress: beo.andersson@home.se

Tvååkers hembygdsförening
Bildad 1965. 342 medlemmar.
Birgit Kettisen, Hultatorpsv. 20, 432 78 Tvååker
Tel 070-243 37 41
E-adress: birgit.kettisen@varberg.se

Veddige-Ås-Sällstorps hembygdsförening
Bildad 1968. 548 medlemmar.
Bengt-Eric Andersson, V Derome 70, 432 68 Veddige
Tel 0340-312 59, 070-388 04 72
E-adress: bengt-Eric42@hotmail.se
Hemsida: www.hembygd.se/veddigeassallstorp

Värö-Stråvalla hembygdsförening
Bildad 1972. 400 medlemmar.
Kurt Sevehem, Sevesgård 6, 439 65 Stråvalla
Tel 0340-66 09 00
E-adress: kurt@sevehem.com
Hemsida: www.hembygd.se/varo-stravalla


Tillbaka


Ladda ned som PDF Klicka här för att göra denna sida till en pdf